Mõõkkala külmutatud lõikude küpsetamiseks sobib järgmine kaste. Pannile kallata pisut oliiviõli, mõningad marineeritud kapperid, tunde järgi ilma kivideta rohelisi oliive, pooleks lõigatud kirsstomatid, köögikombainis purustatud petersell ja paar suurt küüslauguküünt. Maitseks punast pipart. Soolaga ettevaatust, pigem mitte lisada, sest kapperid ja oliivid on soolased. Mõõkkala läheb pannile kõige viimases järjekorras, kui tomat ja petersell on juba enam-vähem pehmed. Kui segu pole piisavalt vedel tuleks lisada tilgake valget veini. Kiire ja mõnus õhtusöök, head katsetamist, sest sama meetod sobib paljude kalade valmistamiseks.
pühapäev, 30. juuni 2013
laupäev, 29. juuni 2013
uskumatu lugu ühest Itaalia arstist
Meie korteri all, esimesel korrusel elab üks noor vallaline naine, kes töötab Pisa keskhaiglas vereanalüüside laboratooriumis arstina. Asi on nimelt selles, et tohtriproua ei viitsi prahti välja viia ja tõstab selle välja rõdule, sest köögis läheb ju õhk paksuks kui prügi on välja viimata. Lisaks sellele viskab ta spordikoti ja spordisaali higised riided rõdule lahtiselt laiali, sest ta ei viitsi neid pesta ja seejärel pesunäppidega ilusti kuivama riputada. Tema terrassi plaatide vahelt kasvab välja lopsakas umbrohi. Kirjutasin talle sedelikese, et mul on häbi tema rõdu pärast. vastuseks sain, et tal on elus teised prioriteedid kui rõdu rohimine. Muidugi tundsid prügikottide vastu huvi ka prussakad ja hiired. Üks neist ronis isegi meie rõdu avastama. Püüdsime ta lõksu ja ma viskasin surnud hiire alla tagasi juhuks kui omaksed soovivad matuseid korraldada. Aga hiire abikaasa tuli uudishimust samuti üles ja leidis oma lõpu lõksus, kus ootas kribeke parmesani ning salami vorstikild. Ka tapetud hiireproua viskasin alla. Mõlemad laibad jäid siiski kärbeste ja ussikeste hoolde. Lõpuks tugev vihm uhtus skeletikesed minema. Selle tohtri elust võiks kirjutada veelgi võikamaid seiku, kuid mind huvitab vaid üks küsimus: kuidas oli võimalik jõuda arsti diplomini, teadmata mitte midagi hügieenist, pesupesemisest ning omada hoopis teisi prioriteete? Aknakatteid hoiab noor naine pidevalt all, kuid siiski on naabrid näinud uksevahelt, et korteris on mingid pappkastide virnad ja skisofreeniline segadus. Olen käinud haiglas neljal korral doonorina verd andmas. Õnneks on vereproov siiani osutunud olevat korras, kuid kui sealt peaks seest kunagi leitama s...tükikesi, siis ma vähemalt tean, et need on sinna sattunud verelaboratooriumi tohtri teistest prioriteetidest tingituna. See pilt on tehtud peale "koristamist" prahihunnikut ei ole suudetud vähemalt pool aastat ära viia.
esmaspäev, 24. juuni 2013
Kuidas ma Itaalias pangaarvet avasin
Uurisin internetist, et IWBANK on internetipõhine ja tal puuduvad täielikult igasugused teenustasud. Trükkisin avaldused välja, lisasin Itaalia ID kaardi koopia esi-ja tagakülg. Kuna ID kaardil on ainult number ja puudub isikukood, siis ka haigekassakaardi koopia mõlemad küljed, sest seal on isikukood. Avaldused olid neljal lehel, varustasin kõik kokku nelja allkirjaga ja saatsin Milaanosse peakontorisse. Mõne päeva pärast helistati mulle ja küsiti, et milleks mul on vaja Itaalia pangaarvet. Ütlesin, et töötan siin ja pean oma Eesti kindlustusmaksude tarbeks Eestisse ülekandeid tegema. Telefonikõne oli pikk ja kontrolliti üle kõik numbrilised näitajad avalduses. Mulle tehti selgeks, et nad annavad mulle IWBank arveldusarve numbri ja ma pean oma Eesti SEB panga kontolt, kuhu edaspidi kavatsen Itaaliast hakata raha üle kandma, tegema neile minimaalselt 50 eurose ülekande. Mul ei olnud 50 eurot, seega laenasin oma Eesti SEB arvele 50 eurot, mille kandsin IWBank omanimelisele kontole Itaalias. Seejärel saabus mulle Milaanost suur ümbrikutäis pabereid, mis oli kõik vaja allkirjastada ja taas panka tagasi saata. Siis selgus, et ma polnud ID kaardile oma allkirja andnud. Parandasin selle vea ja saatsin uuesti Milaanosse. Siis selgus, et pidin saatma ka väljatrüki oma 50 euro ülekandest, st. raha laekumisest neile veel ei piisanud oli vaja ka väljaprinti. Seejärel selgus, et ma ei saa enne oma IWBank kontot kasutada, ega sinna siseneda, kui nad saadavad mulle TOKEN kaardi, see on elektrooniline koodikaart. Asjajamine algas 9.novembril 2012 ja token kaart saabus 22.detsembril 2012 . Hetkel on mul panga kaustas 22 paberilehte, nendest 12 on kahepoolselt tihedat kirja täis kuid kõik laabub. Teenustasusid pole. Oi unustasin! taotlesin ka pangakaarti ja see saabus mõne nädala möödudes. Aga asjaajamine tasus ennast ära, sest kes see ikka niiväga tahab pangale teenustasusid maksta, nad teenivad ju isegi selle pealt, et inimesed oma raha panka panevad.
Kui mul polnud veel Itaalia ID kaart linnavalitsusest ära otsitud, ega polnud ka veel oma pangaarvet, tahtsin maksta kvartali sotsiaalmakse INPS-ile (sotsiaal-kindlustusamet). Internet miskipärast tol päeval ei funktsioneerinud kuid maksude maksmisega ei tohi hilineda. Võtsin 360 eurot näppu, Eesti passi kaasa ja läksin panka, et rahaülekanne teha. Mulle öeldi, et see on võimalik ainult Itaalia riigi isikuttõendava dokumendi olemasolul. No ei jäänud muud üle kui kupatasin Franco minu makse tasuma. Tore. Pole siis imestada, et itaallased viivad oma raha Sveitsi panka ja siin elavad hiinlased üritavad kohvritäite viisi raha Pekingisse toimetada.
Anneli
Kui mul polnud veel Itaalia ID kaart linnavalitsusest ära otsitud, ega polnud ka veel oma pangaarvet, tahtsin maksta kvartali sotsiaalmakse INPS-ile (sotsiaal-kindlustusamet). Internet miskipärast tol päeval ei funktsioneerinud kuid maksude maksmisega ei tohi hilineda. Võtsin 360 eurot näppu, Eesti passi kaasa ja läksin panka, et rahaülekanne teha. Mulle öeldi, et see on võimalik ainult Itaalia riigi isikuttõendava dokumendi olemasolul. No ei jäänud muud üle kui kupatasin Franco minu makse tasuma. Tore. Pole siis imestada, et itaallased viivad oma raha Sveitsi panka ja siin elavad hiinlased üritavad kohvritäite viisi raha Pekingisse toimetada.
Anneli
pühapäev, 23. juuni 2013
Bürokraatlik vanakraamipood Livornos
Eile õhtul läksime Livornosse vanakraami poodi nimega Il Mercatino di Carlotta. Ostsime ühe nagi hinnaga 3 eurot. Müüja küsis minult, kas olen alaline klient ja kui vastasin eitavalt, siis küsis minult dokumenti. Ta kandis 15 minuti jooksul arvutisse, kogu minu ID kaardi info. Kuna mu nimi on pikk ja raske ning sünnikoht Eesti on ju riik, mida paljude arvates tegelikult ei eksisteeri, siis oli üleküsimisi palju. Uurisin, et milleks nad vajavad minu andmeid. AGA SELLEKS, et kui keegi tuleb mulle külla ja väidab et see kolme-eurone nagi on tema oma, siis on mul tollele inimesele ette näidata dokument, et olen nagi ostnud Mercatino Carlottast. Ja keegi ei saa väita, et nagi on näiteks varastatud. . Ostu kinnituseks vormistati mulle arve A4 formaadis lehel, kahes eksemplaris ja see eksemplar, mis jäi poodi, sellele nõuti ka minu allkirja. Mõtlesin, et ma lähen hulluks seal kuumas poe tagaruumis püsti seistes ja minestan, aga ei midagi. Jäin ellu. Minu kliendi number on seal poes nüüd 22060 ja edaspidi loodan, et asjaajamine läheb kiiremini. Tänasin neid kiiruse ja paindlikkuse eest klienditeeninduse valdkonnas, ning lahkusin, kallihinnaline nagi kaenla all. Nagi on nüüdseks juba seinas ja dokumendi selle unustamatu ostu kohta köidan eriti tähtsate paberite kausta. Olen mitmetest vanakraami poodidest ostnud Savonarola toole, kuid sellist tsirkust pole küll ükski pood teinud. Jään hirmuga ootama, kuni mõni külaline tuleb ja väidab, et see on tema tool ja mul polegi dokumentatsiooni mis tõestaks toolide kuulumist mulle.
reede, 21. juuni 2013
Tänahommikune anekdootlik lugu.
Käime igal reedel oma itaalia keele kursusekaaslastega Arno ääres jalutuskäigul. Mul kulub kokkusaamispaika jõudmiseks umbes 10 minutit. Nägin kuidas valgusfoori taga peatus üks puhastusteenuse auto, mille külgedel kirjad PULIZIA=puhastus. Autos istusid kaks naist, kes just lõpetasid oma suitsu ja viskasid konid aknast välja. Jäin imestunult seisma. Üks jalakäija tuli ja patsutas mulle õlale ning ütles, et sellise auto küljele oleks vaja kirjutada SPORCIZIA= mustus, räpasus. Vastasin, et Pisa on õnneks üsna puhas linn, kuid kuna räägin tuntava aktsendiga, siis mu uus tuttav veel igaks juhuks rõhutas, et see pole POLIZIA = politsei, vaid PULIZIA. Tean, tean.....ja juttu jätkus kauemaks.
neljapäev, 20. juuni 2013
Anekdootlikke lugusid minu igapäevaelust Itaalias
Anekdootlikke
lugusid minu igapäevaelust Itaalias, Pisas.
Olin maikuu
viimastel päevadel sooritanud itaalia keele B2 taseme eksami ja juuni keskpaiku
otsustasin, et lähen otsin kooli kantseleist
oma sertifikaadi ära. Kell oli umbes 11 hommikul kui sisenesin kooli
sekretäri kabinetti. Üsna avaras kantseleis klõbistasid arvutiklahve neli
ametnikku ning kõigi pilgud olid kiindunud kuvarisse, aga sekretäri tool oli
paraku tühi. Teatasin oma tuleku põhjuse, mispeale üks ametnik kergitas kulmu
ning ütles, et sekretär tuleb kell kolm. Küsisin, et kas keegi teine ei võiks
mulle eksamilehe kätte anda. Seepeale karjatasid kõik ühest suust „ei!“ nagu ma oleks küsinud, et kas te segasaunas
olete käinud? No egas midagi, tulin siis õhtupoolikul tagasi. Sekretär oli
kohal ja otsis raudkapist välja paksu kausta, kuid minu sertifikaati seal
polnud. B2 tasemetöö olid sooritanud 15 välismaalast, aga välja oli trükitud
vaid 10 tunnistust. Ilmselt oli tööpäev läbi saanud, või printeri tahm
lõppenud. Kuna sekretär lubas lahkesti mulle tunnistuse trükkida jäin ootama.
Vahepeal käis veel jooksvaid küsimusi lahendamas mitu inimest ja mis seal
salata, ei kulunud poolt tundigi kui viimaks tunnistusega koolimajast
lahkusin.
Teine lugu.
Soojade
ilmade saabudes sööme oma lõuna-ja õhtusöögid väljas rõdu peal. Rõdul kasvab lopsakaid
lilli, vaade avaneb parki ja taamal kõrguvad väga kaunid Pisana mäed. Söögiajad
on meil eba-itaaliapärased: sööme nimelt kell 12.00 ja 18.00, aga just sel
ajal, st. kaks korda päevas pistab huilgama läheduses asuva surnuaia sireen.
Itaalias on surnuaedadel erinevad lahtiolekuajad, aga meie naabruses olev
kalmistu suletakse lisaks öisele ajale ka päevaseks siestaks. Selleks, et mõni
külastaja ei jääks kolmemeetrise müüri ja sama kõrgete raudväravate taha lõksu,
pannakse viis minutit enne väravate sulgemist üürgama täpselt selline alarm,
nagu vene ajal tehased kuulutasid tööpäeva lõppu, või nagu toimuks
tsiviilkaitse õppus. Ei loe midagi hauarahu ega ümbruskaudsete inimeste närvid.
Nii on lihtsalt kombeks. Kellelgi ei tule pähe kurta ega kaevelda, ammugi mitte
veel teha ettepanek, et valjuhääldajast oleks surnuaiavahil vahest mõttekas
teatada „tähelepanu, väravad suletakse viie minuti pärast, võite oma kääpa peal
edasi nutta, kui olen lõunalt tagasi tulnud“.
Kolmas lugu.
Minu õepoeg
tuli esimest korda Itaaliasse ja niipea kui oli jalakese selle riigi pinnale
pannud, sai ka kätte oma esimese õppetunni. Suur väsimus oli kofeiini vajaduse
peale ajanud ja ta tellis endale tassi kohvi. Teenindaja küsis, et millist
kohvi soovite, kas normaalset? Pealelõunasel ajal juuakse enamasti normaalset
kohvi, st. espressot, aga mõned joovad ka nn. „stretto“, mis tähendab seda, et
tuuakse kliendile veelgi vähesema veega valmistatud musta kohvi tibatillukese
tassi põhjas. Õepoeg vastas, et jah
loomulikult soovin normaalset kohvi. Toodigi siis baariletile tassike normaalset
espressot, mis on tillukeses tassis umbes pool tassi mahust süsimusta kohvi
nagu tõrva. Eestlasena, kes on harjunud jooma ilusa suure tassi kohvi, tundus
see tilgake ühe euro eest muidugi ebaõiglaselt vähe ja õepoeg vaatas tassi
põhja pealuust väljatungivate suurte silmadega. Aga kui ta seda kohvi ka veel
maitses, siis läksid silmad täiesti pahupidi ja tungisid veelgi rohkem pealuust
välja. Ise olen nüüdseks õppinud hindama head espressot, mida mõnedes
kohvikutes valmistatakse lausa sametisena. Sel juhul ei pea isegi suhkrut
lisama, sest kibedat maitset pole.
Neljas lugu.
Meid oli
kutsutud naabritüdruku pulma. Pidu peeti ühes vanas villas, mille aeda olid
kaetud rikkalikud toidulauad austritega, vorstikestega, pirukakestega,
sinkide-, mortadellade-, mozzarellade- ja teiste suupistetega, mida pole
võimalik üles lugeda. Pakuti ohtralt sampust ja valget ning punast veini.
Franco luristas juba viieteistkümnendat austrit ja kõik tema naabrid ägisesid
ning kiitsid, et kõht on täis. Seejärel
paluti külaliste tähelepanu ja kutsuti kõik ühte suurde välirestorani pargi
tagumises servas. Ütlen juba ette ära,
et ei mingit tantsu, kontserti ega mänge ei mängitud. Kohad olid nimesiltidega
varustatud ja kelnerid hakkasid lauale kandma pearoogasid (risotto ja pasta),
siis teine käik (liha ja seejärel kala), lõpuks puuviljad ja tort ning
kohvi. Üks endine kooliõpetajanna, samuti meie kortermajast,
teatas, et tal on väga halb olla. Mehed kandsid naisukese meie autosse ja me
transportisime ta koju. Niipea kui ta oma koduuksest sisse sai, hakkas ta
oksendama kuid kergem sellest ei saanud. Lõpuks ma kutsusin kiirabi ja naine
oli kolm päeva haiglas. On ikka tõesti nagu vanad roomlased, kes sõid ohtralt,
oksendasid ja sõid jälle!
Viies lugu.
Viies lugu.
Olin elus
esimest korda tõelises Itaalia talus, kus maja taga laiusid maguskartuli,
suvikõrvitsa ja maapähkli põllud. Tol aastal oli võimas suvikõrvitsa saak ja
peremees kutsus naabrimehe külla, et saaks talle osa saagist ära sokutada. Naaber
hakkas usinalt suvikõrvitsaid korjama ja aeg-ajalt viskas mõne suurema puraka
põlluserva. Viimaks tassis mehike suure
kastitäie pisikesi suvikõrvitsaid autosse. Mina oma suures abivalmiduses
korjasin kokku suured kõrvitsad ja viisin samuti autosse. Naabrimees tundus
olevat kuidagi kohmetu ja kohkunud, vaatas mind ja punastas, kuid ei lausunud
musta ega valget. Hiljem selgus, et itaallased söövad ainult pisikesi,
maksimaalselt kasvuhoone kurgi suurusi suvikõrvitsaid ja ülekasvanud
eksemplarid lähevad kõik minemaviskamiseks komposti või loomasöödaks. Mis seal
ikka, piinlik lugu. Öeldakse, et kui tahad oma lollust varjata, siis hoia suu
lukus, aga siinkohal tuleks lisada, et paku oma abi siis kui seda sinult palutakse.
reede, 14. juuni 2013
toidud lehmamaost ehk TRIPPA- Firenze spetsialiteet ja meie pere lemmik
Pool kg parimat osa lehmamaost (lehmal on neli magu), pool kg hakkliha. Kallame pannile natuke oliiviõli, lisame suure hakitud sibula, mõne küüslauguküüne, jämeda riiviga riivitud porgandi, seejärel tükeldatud selleri, segame õliga ilusti läbi kuni sibul on klaasjas, lisame tükeldatud lehmamao ja sõmera hakkliha, praeme kuni hakkliha on ilusti kuumenenud ja lisame tükeldatud kooritud tomatid. Hea perenaine kasutab lisaks soolale, piprale ja loorberilehele ka oma head vaistu ning pere eelistusi , samuti kapis või peenral leiduvaid maitseaineid, näiteks basiilikut. Hautada rooga kuni seller ja porgand on pehmed, sest reeglina müüakse lehmamagu juba eelkeedetuna ning sõmer hakkliha valmib kiiresti. Seekord võib endale lubada toidu juurde klaasikese või kaks head kuiva punast veini. HEAD ISU.
kolmapäev, 12. juuni 2013
kaheksajalg kartulitega-meie pere firmatoit
üks ilus kilone kaheksajalg, peab olema külmutatud, siis pehmeneb keetes.
keeta kergelt soolases vees 45 minutit ja tõsta välja tükeldamist ootama.
Küüslauk ja petersell purustada köögikombainiga,
umbes kilo tükeldatud kartuleid keeta koos purustatud tomatite ja peterselli-küüslaugu segus, kasutades kaheksajala keeduvett. Kui kartulid on pehmed segada juurde kaheksajala tükikesed. Maitsestada punase pipraga. Jätkub vähemalt kuuele sööjale. Mõnus jahe valge vein on kohustuslik. Mmmm.
keeta kergelt soolases vees 45 minutit ja tõsta välja tükeldamist ootama.
Küüslauk ja petersell purustada köögikombainiga,
umbes kilo tükeldatud kartuleid keeta koos purustatud tomatite ja peterselli-küüslaugu segus, kasutades kaheksajala keeduvett. Kui kartulid on pehmed segada juurde kaheksajala tükikesed. Maitsestada punase pipraga. Jätkub vähemalt kuuele sööjale. Mõnus jahe valge vein on kohustuslik. Mmmm.
penne kalmaarikastmes kahele
Tasapisi hakkan avaldama meie kaheliikmelise pere lemmikretsepte
tükeldatud kalmaarid 200-300 gr
oliiviõli (nii,et panni põhi oleks kaetud)
purustatud petersell
küüslauku kolm küünekest
purustatud tomateid 100 gr
punast pipart
mõned soolased kivideta oliivid
natuke soola
keeta 15 min
pasta võiks olla lühike ja haakuv, st. penne rigate, fusilli jms.
kahele inimesele piisab täiesti kui keeta 150 grammi pastat
Head isu koos jaheda valge veiniga!
tükeldatud kalmaarid 200-300 gr
oliiviõli (nii,et panni põhi oleks kaetud)
purustatud petersell
küüslauku kolm küünekest
purustatud tomateid 100 gr
punast pipart
mõned soolased kivideta oliivid
natuke soola
keeta 15 min
pasta võiks olla lühike ja haakuv, st. penne rigate, fusilli jms.
kahele inimesele piisab täiesti kui keeta 150 grammi pastat
Head isu koos jaheda valge veiniga!
esmaspäev, 10. juuni 2013
Katkendeid Sitsiilia eluperioodi päevikust
Maha jäi külm, vihmane Eestimaa.
Minu reisisihiks oli Siracusa linn, mis asub Cataniast umbes tunnipikkuse sõidu
kaugusel lõuna suunas. Aga elukoht asus
veelgi lõunapool, umbes 10 km mööda rannikut mereäärsete suvilate-villade
piirkonnas nn. „contradas”, mis tõlkes tähendab „maakoht”. Villad on ümbritsetud kõrgete müüridega, mis
tõenäoliselt peaks pakkuma varju tohutu kuumuse eest ja peituvad kõrgete
lukustatud raudväravate taga, mis
omakorda peaks garanteerima turvalisuse ning privaatsuse. Ma ei uskunud, et
itaallased hoolivad privaatsusest, aga nii see tundub olevat. Õnneks katavad
siin-seal müüre ronitaimed, kuid siiski jätavad need kohati mulje, nagu oleks
tegemist vene sõjaväelinnakuga. Villad ise on ehitatud kivist, aknad ja uksed
metallist, trellitatud , sest muidu ei saaks jätta aknaid lahti. Tegelikult
kaetakse need nagunii kuumuse kaitseks luukidega. Puidust ehitisi pole mitte
ainsamat. Põhjuseks võib olla puidu ja metsade puudumine, aga kindlasti ka see,
et kiviseinad pakuvad jahedust ja konstruktsioonid peavad vastu pisikestele
maavärinatele. See ei tähenda muidugi, et villad pole armsa väljanägemisega.
Mõned on väga pilkupüüdvad ja õdusad (nagu näiteks meie majake), mõned aga
maitsetud. Villad tühjenevad inimestest talveperioodiks kui lapsed lähevad
kooli (15.september) ja kui sooja on „ainult”
25-27 kraadi. Siis jäävad siia ainult hulkuvad kassid ja mõni üksik
perekond, peamiselt küll vanema-ealised, sest lapsed tahavad tingimata linnas
elada. Meie juurde on kolinud elama juba kuus kodutut kassi.
Eesti-Itaalia klubi vahendusel võtsin ühendust ühe noore eestlannaga, kes
elab Siracusas . Peagi selgus, et meie mehed on omavahel
tuttavad ning nende perekonna suvila on
meist mõne minuti autosõidu kaugusel.
Helen on lõpetanud Eesti Humanitaarinstituudis itaalia keele ja kultuuri
eriala, nii et mina olen temast kaugel maas.
Mis mind Itaalias esmapilgul tõeliselt üllatab? Nii imelik
kui see ka ei tundu on surnuaiad
minu üllatuste edetabelis
esikümne hulgas. Üllatuseks pole fakt, et siin
maetakse inimesed kas hauakambritesse või marmorist sarkofaagidesse ja
mingit augu maa sisse kaevamist ei ole (muidugi on pinnas kaljune ja labidas ei
lähekski maasse), aga hauakambrid on nii suured ja suursugused, kohati nagu
kabelid või väikesed kirikud, valmistatud mitmevärvilisest marmorist ja suurus
sõltub perekonna rahakotist, kuid muidugi ei ole see asi mille pealt raha kokku
hoitakse. Igal hauakambril on selle perekonna (või mitme perekonna) nimed ja
kindlasti marmorisse kantud kadunukeste fotod. Lisaks on paljudel haudadel
suured skulptuurid, mis kujutavad näiteks
mitmesuguseid stseene piiblist (peamiselt Jeesust Maria põlvedel). Mingi täiesti tavalise väikese külakese surnuaed
on kindlasti uhkem ja suursugusem kui see külake ise. Hingede päev on siin
1.novembril, siis lähevad perekonnad surnuaiale ja lastele tehakse rohkem
kingitusi kui jõuludeks. See tähendab, et kadunud vanaisade ja vanaemade
hingede poolt saadetakse lastele kinke. Seda ma ei ole küll veel oma silmaga
näinud, aga räägitakse et 95 % elanikkonnast suundub sel päeval
surnuaedadesse.
Populaarteaduslikult väljendudes on Sitsiilia Itaaliale kuuluv saar
Vahemeres, mille pindala on umbes pool Eesti pindalast ja mille kliima on
mõneti sarnane Aafrika kliimale, sest ta asub osaliselt samadel laiuskraadidel Tuneesiaga. Elanikke
on natuke üle 5 miljoni. Sitsiilia pealinn on Palermo (u. 700 000 elanikku) ,
suuruselt teine linn on Catania (450 000 elanikku), seejärel Messina
250 000 elanikuga ja Siracusa on
umbes Tartu suurune linn. Lisaks muidugi veel loendamatud väikesed armsad
mägilinnakesed, rippumas kaljunukkide küljes ja ulatudes kohati
merelaineteni, maagiliselt ilusad
külakesed, viljapõldude, oliivi-apelsini-ja viinamarjaistandustega. Kindlasti
ei ole võimalik ümber jutustada selle paiga ajalugu, sest see pärand, mille on
maha jätnud kreeklased, roomlased, bütsantslased, araablased, normannid,
hispaanlased jne. ning mida lisaks sõdadele on laastanud maavärinad ja Etna
laavapursked, on hoomamatu.
Et see oleks lugejale piltlikult selge, tuleks öelda, et igasugune
kaevamistöö, olgu või paprikapeenra tegemine võib siinkandis lõppeda
arheoloogiliste väljakaevamistega ja võib kuluda aastaid, enne kui saab
oma kaevamistöid jätkata. No vahel muidugi
peatatakse unikaalsete leidude tõttu selles nn. „paprikapeenra” piirkonnas igasugune inimtegevus, ala
piiratakse aiaga ja vabaõhu muuseum ongi valmis. Eks sellisel viisil on
päevavalgele tulnud hulgaliselt mitmeid aastatuhandeid vanu kindlusi, amfiteatreid,
villasid, linnaosasid jne. Esimesed kaks nädalat kulusid mul tutvumiseks nn.
kohustuslike turismimagnetitega (Etna, Taormina, Catania vanalinn, Pantalica,
Noto ja loomulikult Siracusa), kuid ega kohanimede loetlemine pilti silme ette
ei too. Armas lugeja peaks seda ikka ise oma silmaga nägema.
Kuid ühine nimetaja kõikide
vaatamisväärsuste ja väljasõitude juures on see, et ilma algteadmisteta
Sitsiilia ajaloost ja geograafiast, lähevad kõik muljed segi nagu lõngakerad ja
seda grandioosset infohulka, mis teadvusse
jõuab , annab ikka kodus seedida veel hulk aega tagantjärele. Sestap tegelen
õppimisega iga päev ja soovitan seda teistelegi.
Läheb ikka jupp aega, enne kui hakkad aru saama, et mehe ja
naise vahelised suhted on Itaalias sootuks erinevad. Ja sellise suhtumise
naisesse saavad nad juba oma isalt, kes sai selle vanaisalt….pojale
pannakse vanaisa nimi, et
härrasmehelikkus kindlasti järjepidev oleks ja austus perekonnaliikmete vastu
on siin kõigile sisse söödetud rinnapiimaga. Muidugi käivad naised ikka tööl
ka, kuid rohkem nagu endale taskuraha teenimas.
Esialgu tegelen peamiselt itaalia
keele õppimisega. Näiteks „la chiaroveggenza” on selgeltnägemine itaalia
keeles, ei ole ta midagi nii lihtne ära õppida.!!!!! Siin pidi tulema itaalia
keel suhu nö. koos sissehingatava õhuga. Eks näis.
Elama Sitsiiliasse!?
Täna on 02.oktoober ja elatud on siin veidi üle kuu. Nii
lühikese ajaga ei saa ennast pidada ju mingiks Itaalia eksperdiks, seega panen
väikestest killukestest kokku suurt mosaiiki.
Pähe tulevad igasugused juhuslikud mõttejupikesed, nagu näiteks, et
tilliseemneid oleks vaja (siin tilli ei kasutata), et randa peaks minema, kuna
ilm on nagu issanda praepanni peal. Varjus näitab praegu kraadiklaas 25 C.
Rannast tulles tahaks alati magada, see päike roiutab harjumatuid….aga mis ma
suvel teen? Sisendan endale, et olen maal saunas ja hakkabki hea? Ime siis, et siin sauna ei tunta, neil
siin kogu aeg nagu saunas. Aga talvel, vist detsembris, olevat + 5 kraadiga tunne nagu – 5, sest
õhuniiskus on nii suur, et riided kapis lähevad märjaks. Ühel vihmasel
päeval ma tundsin ka kuidas kivipõrandad
muutusid niiskusest libedaks. (veelkord lugejale meeldetuletuseks, et puidust
põrandaid pole) . Lohutuseks võib öelda, et mõni mööbliese ikka on puidust. Meie majas on Itaalia kohta imeasi see, et
meil on kamin. Selline nagu papa Carlol ja Buratinol. Kogun juba hoolega
rannast sinna uhutud kaminapuu jupikesi, sest arvan, et meie klaver ei kannata
saabuvaid niiskeid ilmasid ja läheb häälest ära. Mu mees mängib klaverit ja on
suur klassikalise muusika fanaatik….ühel õhtul läksime Notosse kontserdile, aga
jõudsime kohale alles „ bis, bis bravo!” ajaks, sest itaallased ei tunne kella.
Neil on pluss-miinus paar tundi
siia-sinna loomulik asi. Kuulutuse peal
oli üks kellaaeg, aga muusikud otsustasid varem pihta hakata. Õhtuste
jalutuskäikude ja kokkusaamiste kohta kehtib sama reegel: kella ei tunta ja keegi ei pane seda ka
pahaks. Algul oli meil kolm
arusaamatust: esiteks, miks ma „jooksen” ja ei jaluta aeg luubis nagu
nemad, teiseks ei saanud ma aru, miks nad jalutavad….kuhu nad jalutavad…kas
neil muud ei ole teha?, kolmandaks oli mulle arusaamatu, miks õhtusöök on kell üheksa õhtul.? Olen
suutnud õhtusöögi kellaaja nihutada tund aega varasemaks, seega meie sööme nüüd
kell kaheksa, aga veel varasemaks ma
seda nihutada ei saa, sest ma ei ole kõikvõimas.
Käisingi nüüd kirjutamise vahepeal rannas ära. Nii kaugele
kui silm ulatus, ei olnud ühtegi teist inimest. Neil ju ikkagi sügis, aga vesi
oli meeldiv ja soe, lainetust polnud, ujusin palju ja mõnuga. Päevitasin pool
tunnikest, siis olen vast jõuludeks pruun nagu piparkook. Jalutuskäikude ajal
torkab silma, et hästi palju siblib ringi sisalikke ja sisalike-laadseid
elukaid, imelik on see, et vastupidiselt Aafrikale ja isegi meile Eestile, siin
mürgiseid madusid peale rästiku pole. Mägedes (hm, kuristiku serval mu arust)
matkates , nägime nastikut. Muid metsaelukaid eriti ei ole võimalik näha, sest
metsi pole ju. Ainult mingid puude salukesed siin-seal. Pole oravaid,
metskitsi…., aga rebaseid siiski olevat. Hulkuvaid kasse-koeri on väga palju,
head inimesed söödavad neid ja sellist asja nagu meil Eestis maapiirkondades
juhtub, et vastsündinud kassipojad saadetakse kohe „merekooli” …..seda jubedust
ei usu siin mitte ükski inimene. Õnneks nad mõtlevad, et ma liialdan. Käisime
eelmisel pühapäeval Noto Anticas. See oli 314 aastat tagasi üks Sitsiilia
suuremaid linnu, mis varises põrmuks maavärina tagajärjel. Need vähesed elanikud, kes ellu jäid,
otsustasid ehitada umbes 15 km kaugusele
uue Noto ja ilusama kui eelmine. Rikkad panid sellesse üritusse kogu oma
vara ja vaesed panustasid tööga. Kohale kutsuti kõige tuntumad arhitektid,
parimad ehitajad ja kunstnikud, ning tänapäevane Noto oligi seda väärt, et ta
kanti UNESCO pärandite nimistusse. Noto Anticas, varemete vahel, elavadki ainult kassid, koerad ja talumeeste
kitsekarjad. Nii et päris asustamata see pole. Endistesse veinikeldritesse on
loomad endale leidnud varjupaigad kõrvetava kuumuse eest. Hetkel ma ei tea isegi enam seda , et kas
peaksin õppima Sitsiilia ajalugu või kordama Eesti ajalugu. Meil Heleniga on
sellised ajaloohuvilised mehed, et enne rahulikku und ei saa, kui loevad
ajalugu. Peab ütlema, et nad teavad Eesti lipu sünnilugu, kuidas Eesti endale
nime sai, mis aastal oli Jäälahing (ma
tean ka nüüd, et 5.aprillil 1242.a.
ja Al-der Nevski võitis saksa ristirüütleid) , kuidas tekkis Pühajärv
st. nad teavad legende ja samuti eesti keele ajalugu. Näiteks kuidas tekkis
sõna „pole” : sest vanasti öeldi „ep ole”. Mis puutub itaalia keelde, sii mina
olen alles 18-nda tegusõna olevikus pööramise juures ja jõudmas eessõnade
kasutamise juurde. Eile õhtul selgus, et kuigi olen siin olnud juba terve kuu,
ei oska ma ikka veel ilma aktsendita teksti ette lugeda. Kurvastusest ei saanud
isegi öösel sõba silmale ja praegugi läheb silm niiskeks, kui see asi meelde
tuleb. Selline tunne on, nagu õpetataks
mind siin raadio-diktoriks.
05. oktoober 2007 ! Jutustus hakkab võtma päeviku vormi….eks
see ole ka algajale „kirjanikule” kõige lihtsam viis ennast väljendada. Uudist
on olnud siis niipalju, et eelmise pühapäeva hommikutelevisioonis lahati
probleemi, et miks itaalia mehed abielluvad viimasel ajal venelastega,
poolakatega ja teiste ida-euroopa naistega, ning jätavad oma naised lihtsalt
maha. Saatesse oli kutsutud psühholoog, üks venelannast modell, kes abiellus
itaallasega hiljuti…ja veel teisi analüütikuid. Mehed olid seisukohal, et nad
on ise itaalia naised liialt ära rikkunud ja kuu taevast kätte toonud, aga nüüd
kui naised nõuavad juba ka tähtede allatoomist, siis enam ei viitsi pingutada.
Pealegi suitsetavad itaalia naised rohkem kui mehed, nõuavad puhkust viietärni
hotellis ja riideid Armanilt. Psühholoog kommenteeris, et ida-euroopa naised
leiavad siit armastust, hellust ja hoolitsust (mida Venemaal vist tõesti purjus
Ivan ei paku), modell noogutas innukalt nõustumise märgiks. Poolast saabunud
koduabiline võetakse näiteks ametlikult ja kiriklikult oma naiseks ja endise
naisega tegelevad edasi advokaadid. Lahutusjärgne alimentide ja elatusrahade
jant kestab muidugi veel aastaid. Seaduse järgi ei tohi endise naise ja laste
elatustase langeda, maja ja kõik muu vara jääb endisele naisele ja lastele, aga
mehed on nõus alustama valgelt leheküljelt. Põhjus on veel ka selles, et
esimese abielu puhul mõjutavad noori abiellujaid liialt perekond ja kirik. On ju teada, et Itaalias valitseb nö.
matriarhaat ( NB! „abielu” on tõlkes „matrimonio”) ja mis ema ütleb, nii ka
jääb, aga kui vanemad surnud, siis pojake ei taha enam armastust teeselda ja
ongi lahutus käes. Tragikoomiline on see, et kui ma siin mainisin, et mu mehe
vanemad on surnud…..siis justkui poolkogemata ohatakse kergendatult, mis
tähendab, et minu puhul ämmaga probleeme ei tule. Tõesti mitte, käisin nende haual, viisin
lilli ja usun, et nad olid armsad ning erudeeritud inimesed, võimaldasid pojale
väga hea hariduse kahes Inglismaa ülikoolis, lisaks muusikaõpingud, süstisid
pojasse kunsti-ja ajaloohuvi. Sahtlis on „poisil” 180 ujumisvõistluste medalit
ja lisaks karikad. Vanemad surid kahjuks väga noorelt…ema 53 ja isa 59. Nende peres kasvas veel peale tema kolm
venda, kellest üks on rõivakaupmees, noorim on tuntud ujumistreener ja üks
vendadest on invaliid. See ei pea sada protsenti paika, et pered on väga
ühtehoidvad. Meie suhtleme tihedamalt ainult ujumistreeneriga, kuna ta elab
samuti Siracusas. Üksteisel külas ei
käida, kohtumised sõprade ja sugulastega toimuvad enamasti pizzabaaris.
Tehakse ka ühiseid väljasõite. Pühapäeval läheme sõpradega Bronte
pistaatsia-festale, ehk teiste sõnadega on Bronte nn. pistaatsiapähklite
„pealinn” ja seal toimub uue saagi tähistamisega seoses suur pidu, meie mõistes
nagu lõikuspüha taoline üritus. Aga sellest edaspidi. Üldse on praegu
põllumeestel kibe aeg, sest pärast paari vihmast päeva, algas kohe põldude kündmine,
kasvuhoonete katmine kiledega, külvamine ja istutamine. Taimedeks ikka
peamiselt suvikõrvitsad, melonid, väikesed viinamarjatomatid, mis on Sitsiilia
„leiutis”…. Põldudele külvatakse nisu.
Kasvuhoonetega kaetud alad on nii suured, et meenutavad eemalt vaadates
järvi. Silmapete! Põldudel töötavad
peamiselt rumeenlased, aedades hekke pügamas olen näinud aafriklasi. Praegu on kastanite küpsetamise aeg, peatselt
saavad küpseks oliivid ja seejärel
apelsinid. Kastaneid röstitakse peaaegu iga nurgal ja eile siis maitsesin huvi
pärast minagi kuumi soolaga röstitud kastanimune. Olid kuidagi jahused, aga
õnneks siiski päris maitsvad, mingi näputäis maksis 3 eurot. Kastanite
näksimise juurde olevat kohustuslik juua klaasike punast veini: Õige muidugi,
see jahune pähklimoodi asi jääb muidu kurku kinni. Igatahes sümboliseerib
kastan siin sügise algust ja on väga tüüpiline toiduaine.
Pühapäevane reisisiht
Bronte ja selle ümbrus, on
kuulus pistaatsiapähklite kasvukoht
kuna Etna laavas sisalduvad mineraalid on vajalikud selleks et pistaatsiapähkel
üldse kasvada saaks. Nii, et ärge kodus
pistaatsiaid istutama hakake, need
nagunii saaki ei anna :)
Bronte nimi on tuttav isegi neile, kes veel Sitsiiliasse
pole jõudnud. Kirjanikud, õed Bronted, said selle nime admiral Nelsonilt, kelle
mõis on Bronte kommuuni poolt alles hiljuti Nelsoni järeltulijatelt ära ostetud
ja mida kommuun taastab tasapisi. Saime külastada ka Admiral Nelsoni „suvekodu”
eluruume, mis on nüüd külastajatele avatud. Bronte väikelinn (20 000 el.), asub
kohati 3112 m üle merepinna, nii et kõrguse tõttu olid mul kõrvad enamasti
lukus. Majad, müürid ja tänavasillutis
on ehitatud laavakivist, nii et silme ees võtab mustaks. Aga sellegipoolest on
linn armas ja ilus. Sel päeval toimus linnas suur pistaatsia laat või pidu, igatahes tahtsin seda oma silmaga näha.
Linna keskne tänav oli ääristatud laadakaupmeeste müügilettidega, kõikjal
suitsesid grillikojad, mängisid moosekandid. Hästi naljakas oli fakt, et isegi
selles poes, kus muidu müüakse pruudikleite, müüdi sellel pühapäeval
pähkleid! Rahvas tundus olevat kokku
leppinud, et nad on kõik näljased ja tegelesid pool päeva ainult
pistaatsiatoitude söömisega. Inimesed jalutasid kaelakuti ühest söögikohast
teise ja maitsesid natuke siit-sealt. Absoluutselt kõikide söökide ja jookide valmistamisel oli
kasutatud pistaatsiaid. Selle pähkli purustamisel saadav puru on rohelist
värvi, nii et kujutage nüüd ise ette millised nägid välja
pistaatsia-vorstid…ROHELISED muidugi. Jah, aga maitsesin ikka ära. Olid päris head, aga välimuse tõttu aitas mulle
ühest väikesest ampsust küll, et uudishimu rahuldatud saaks. Jonni pärast läksin ühte baari ja küsisin,
kas neil pistaatsia õlut on? Ja vahele jäid!
Õlut polnudki! Ainult liköörid! Muidugi jäätis, koogid, kohvi, mesi,
õli, kastmed, isegi SÜLT olid pähklitega nii või teisiti maitsestatud. Õnneks
ei pidanud uudishimu pärast kõike ostma, vaid sai ka degusteerida. Sült oli
normaalne, jäätis hea. Õhtul pidasime Heleni ja Francescoga , veel oma privaat-
pistaatsiapeo, kus sõime spaghette rohelise pistaatsia kastmega ja maitsesime
pähklikooki. Kastmeid on nii magusaid,
kui ka maitsetuid, aga oliiviõli teeb nad nauditavaks ja söödavaks.
Järgmisel nädalalõpul on plaanis korraldada meie juures väike Eesti pidu,
menüüsse pähkel ei kuulu, see on selge. Katsetame oma meeste peal eesti toite,
mina teen kartulisalatit näiteks. Igaks juhuks peab ka spaghette keetma, äkki
muidu jäävad nälga. Loodame, et kõik neli eestlannat saavad tulla, siis kokku
meestega ja lastega (õigemini küll ühe beebiga) tuleb 9 inimest. Rohkem meie poole rahvast ei mahukski. Väga
hea on minusugusel algajal, kogenenumate käest oma küsimustele vastuseid saada.
Näiteks mõtlesin oma naiivsuses, et ka siin on võimalik ilusalongis kulme-ripsmeid
värvida! Aga ei ole ju! Kui väli-näkimäärajat
kasutada, siis siin elavad ju ainult mustakulmulised! Siinsed naised
mõtlevad pidevalt kuidas oma kehakarvu kasvõi natukene heledamaks saada. Selle nimel, et jalasääred ei näeks välja
nagu mustadel karvastel ämblikel, on itaalia naine nõus välja käima hulk raha.
Näokarvakeste eemaldamiseks laseriga ja
muudeks iluprotseduurideks kulutatakse südamerahuga sadu eurosid iga kuu.
Õnneks mul seda muret pole. Tulin siia nagu valge nisuidu ja ilmselt selleks ka
jään. Isegi nahk ei lähe nii pruuniks kui kohalikel. Päike pleekis paari
nädalaga juuksed punaseks. Kui te aga veel teaks, mis päike õues pesuga teeb!
Pesunäpid on pudedaks kõrbenud, värviline pesu pleegib laiguliseks mõne
tunniga, see-eest aga valge pesu saab säravam (kui just Etna ei purska ja siroko ei puhu). Õnneks kuivab pesu kiiresti.
Tuleb lihtsalt meeles pidada, et pesu terveks päevaks päikese kätte ei ununeks.
Pesumasin asub õues ja kaetakse kattega, et päike uksetihendeid ära ei sööks.
Nüüd avastasid meie kassid, et pesumasinas on mõnus öösiti magada. Seega, mina
kasutan masinat päeval ja kassid öösel. Pesu pesemist tuleb siin ette võtta
peaaegu iga päev, sest higistamist on rohkem kui Eestis ja seda isegi nüüd
OKTOOBRIS.
Vahepeal on sõna otseses mõttes palju vett Vahemerre voolanud,
sest täna on 15-nes jõulukuu päev ja ma ei ole päevikut pikka aega
pidanud.
Allora (niisiis), nagu ütlevad vanad roomlased), adesso
(nüüd) ei saa mitte vaiki olla! Kujutage
ette, ma ei ole saanud peaaegu kuu aega maailmaga suhelda kahel põhjusel: algul
10 päeva sellepärast, et internetipakett oli minutitasuga (nagu selgus alles
nov. keskpaigas ja arve tuli neljasaja euro ringis), novembri arvet pole veel
tulnudki, ei kujuta ette, mis pauk sealt veel tulla võib, ning seejärel veel lisaks kuni tänase
päevani sel põhjusel, et tekkis tehniline rike terves meie piirkonnas. Kui meil
Eestis oleks interneti tehniline rike näiteks kümme minutit, siis arvan, et Elion kuuluks klientide poolt
hävitamisele. Paketi muutis mees ära, aga jõustumisest ei tea veel midagi. Ühesõnaga, mingit tõmblemist siin ei ole. Kui
midagi on katki, siis lubatakse teha korda järgmisel nädalal kahe nädala
pärast, ehk teiste sõnadega kolmandal nädalal. Aga muidugi ei teha korda mitte
midagi ka kolmandal nädalal. Loodetakse vist, et paraneb ise ära. Meil näiteks
on majas katki WC-poti kaane kinnitus, lahti on tulnud üks kamina
nurgaplaatidest, muru on juba põlvini, muruniitja läks katki oktoobri lõpus……no
ja mis siis……….see ei ole ju midagi globaalset. Ega kuhugi ei ole kiiret, võib-olla
elame veel kolmkümmend, siinses kliimas isegi nelikümmend aastat…… seega, aega
ju on. Pealegi, elati ju siiamaani edukalt ka ilma internetita, muruniitjata,
WC potita…..noh ja mis siis nüüd äkki hakkas?
Vaja ongi vahepeal vaadata enda sisse, olla vaimsem, hoolivam teiste
inimeste suhtes. Musitada kahele põsele….
Olen need päevad püüdnud õppida……aga alateadvuses vasardab ikka väike
kuradikene, et tahaks seda ja tahaks teist. Eriti tahaks internetti. Mitte ei
saa olla rahul sellega, mis on. Tahaks, et post saabuks….jne. aga võta
näpust!!! Ei saabu ta midagi!!!! Siin furgoonijuhtidel vaja streikida nädalake
või poolteist, siis vaikselt liikuma hakata kahe-kolme päeva jooksul ja nii
saan oma kodumaalt saadetud soojad dzemprid kätte tõenäoliselt kevadeks. Kuluvad
marjaks ära ju järgmiselgi talvel. Talvel
on siin enamasti päevasel ajal 14-15 kraadi sooja, öösel aga 5-8 kraadi.
Vahel siiski ka 19-23 C päeval ja 12-14 öösel. Ongi hea, peab kaisus magama,
muidu külmume ära. Kaminapuid teen ühes
eukalüptisalus, väikese saega. Taolise saega
töötavad Eestis poisid tööõpetuse tunnis ja teevad emale naistepäevaks
vineerist lõikelaua. Nühin nädalajao valmis, sest vihmase ilmaga peab väike
tagavara olema. Elutuppa saame kaminat küttes õhtuks 20 kraadi sisse, aga magamistuba
ja külalistetuba on 16 kraadi. Uh!!!
Kokkuhoiu reziim on siin nii kõva, et elektri-radiaatoreid keegi naljalt
sisse ei lülita. Pigem istuvad jopedes ja kui ongi mingi soojendaja olemas,
siis seda kantakse ühest ruumist teise, kus just ise parasjagu viibitakse. Meie
muidugi elektrit ei kuluta. Kõige parem on puulõhkumis-ja kodumasin „Anneli”.
Käisin mõni aeg tagasi ühel lätlannal külas. Ta palus kohe, et jätaksin jope
selga, kuna korter on külm. Ei ole
siingi mingi paradiis. Üks eestlanna, nooruke Anna, on saanud isegi
liigestepõletiku. Noh, kes seda usub, aga nii see on. Mina õnneks
liigestepõletikku ei saa, sest see on mul juba olemas vanadest headest
45-ndatest eluaastatest kui kallis kodus elasin. Millegipärast hakkasin praegu
ümisema laulukest ♫ „Kui kallist kodust läksin, maailma rändama, maailma
rändama… ja seejärel „Ma tahaksin kodus olla, kui õunapuud õitsevad…..” ♫ Ega inimene ei ole ju kunagi rahul. Kui mul
eelmised kaks kaasat näiteks jõid mu arust liiga palju, siis praegu tundub
mulle, et mu mees joob liiga vähe. Ei ole ju naised normaalsed, või mis te
arvate?
Mees jõi sõprade ja minu tõhusa abiga terve Vana-Tallinna
pudeli tilgatumaks kolme kuuga. Klaasikese õlut või veini joob söögi juurde,
aga tervest pudelist veinist saab jagu hädavaevu
neljakesi. Uue pudeli järgi ei minda kunagi ja vaja polegi, sest kapis seisab
nagunii tagavara, aga keegi selle järele vajadust ei tunne.
Täna on 18.detsember. Tegin pilte meie muruplatsist, mis on
täis kollaseid õisi. See taim on tüüpiline talvel õitsev umbrohi, mis
välimuselt meenutab meie ristikheina ja jänesekapsa segu. Õied avanevad
hommikul ja sulguvad ööseks. Maitselt on taim hapu ja sellepärast saanud ka
nime Aceto Selle. Tänaseks lubati ka internetiühendus korda teha…..muidugi ei
tehtud! Aga üks postipakk juba tuli kohale. Ei läinud kahte nädalatki.
Lennupost toimib hobuposti kiirusega. Teine tuleb loodetavasti homme?!
Kolmandat jõulupakki ootan nina vastu aknaklaasi.
Eile langetasin 2,5 kuivanud eukalüpti, tänagi olen veel
energiast täiesti tühi. Õppida ei viitsi absoluutselt!
Homme katan ilusa, maitsva ja küllusliku jõululaua ning
seejärel algab pikk Jõulupuhkus. Enamasti igas firmas jagatakse töötajatele kingipakke
tüüpiliste maiustustega, kus on kindlal kohal keeksimoodi asi nimega Pandoro
või Panettone. Maitselt ta meie keeks
ikka pole… on õhulisem ja sees on vedela šokolaadi saarekesed. Mõnikord on
keeksi sees rosinad jms. või keedukreemi „pesakesed”. Keeksiga on kaasas
tuhksuhkru- või kakaopulbri pisikesed
pakid ja see riputatakse keeksile, suletakse uuesti pakk ja raputatakse kuni
keeks on ühtlaselt kaetud. Pakis on ka
kaheliitriline sampusepudel, veinid – valge ja punane, ning küpsised, kommid ja
šokolaaditahvlid karamelli-täidisega. Lisaks antakse töö juurest sajakahekümne
euro eest kuponge, et osta supermarketist jõululauale head ja paremat. Ma olin
varem nii loll, et ajasin mandariinid klementiinidega segamini. Jõulude ajal
saavad valmis klementiinid, mandariinid, apelsinid ja neid on igas kodus
kuhjade viisi, sest hooajal on nende hind alla ühe euro kilo eest.
Tahtsin kirjutada
veel millestki, aga ei mäleta millest. Kui meelde tuleb siis….ahah, eile oli
hommikul õues 3 C ja täna hommikul 4 C, päeval 10-12. Põrandale oleks vaipu
vaja ja jalga villaseid sokke.
Homme läheme välja hiigelpidustusi vaatama….. Siracusa linna
pühak on Santa Lucia ja tema kuju kantakse tagasi katedraali. Nädal varem kanti
kuju Santa Maria di Gesu`kirikusse. Aga siis sadas ja me otsustasime välja
mitte minna. Siis on ilutulestikud ja rongkäigud, kantakse suuri küünlaid, osa
rahvast kõnnib paljajalu jne. Ma ei uskunud seda paljajalu kõndimise juttu enne
kui oma silmaga nägin ja pildistasin.
Santa Lucia ümber toimuvat võib nimetada usuhullustuseks ja seda on võimatu
kirjeldada. Ilutulestik oli suurim ja huvitavaim, mida olen elu jooksul näinud,
muidugi toimus see kindla stsenaariumi järgi ja meenutas tulemuusikat. Tundus,
nagu oleks süüdatud põlema kõik pilved taevas. Rootsist saadetakse Siracusasse
nendele pidustustele 3 tüdrukut, kes valitakse igal aastal nn. Santa Lucia
konkursil. Neile tüdrukutele pannakse pähe vilkuvate küünaldega kroonid.
Tänavad, mida mööda rongkäik liigub, on kaunistatud lillede ja tuledega,
akendest ripuvad välja spetsiaalsed lipud ja vapid. Tänavatele tulevad välja
peaaegu kõik linnaelanikud. Kuigi see
kõik tundus ülimalt ülepaisutatud olevat, räägitakse, et Catania pühaku Sant`
Agata pidustused on vähemalt kümme korda suursugusemad. Igal linnal on erinev
pühak ja muidugi püütakse pidustuste ajal teisi linnu üle trumbata.
Jõulud veetsime kodus. Mees soovis, et laual oleksid kõik
eesti toidud. Kuna verivorsti, hapukapsast ja pohlamoosi pole siin olemas, siis
tegin täidetud mune, heeringataolist kala sibula ja omatehtud hapukoorega,
punasest peedist „kasuka” ja muidugi kartulisalati, kotletid, juustuga täidetud
singirullid, kala punases marinaadis jne. jne. Tema sööb kõiki eesti toite.
Teiste eestlannade mehed isegi ei maitse, ega tunne vähematki huvi millegi muu
vastu peale nn. pasta-pizza-parmesan.
Vana-aasta saatsime ära ühe kena venelanna Jelena pool,
(5.jaanuaril sündis tal tütar Anastasja aga vana-aasta laua kattis vapper naine
meile vaevalt nädal enne sünnitust). Helen tegi läätseputru, mis meenutab
herneputru ja oli tõesti sama hea kui ahjus tehtud hernesupp. Pudru peale
pannakse „zampone” (täidetud seajalgade rõngakesed) seajalad täidetakse nii, et
võetakse kont välja, kamar täidetakse mingi lihamassiga, õmmeldakse kinni ja
keedetakse fooliumi sees. Igatahes
söövad seda kõik 60 miljonit itaallast
ja sellest näidatakse telekas pidevalt kokasaateid, kuidas 31.dets süüa on
vaja. Läätsed toovad rahaõnne, nii et keegi ei julge ilma läätsi söömata uude
aastasse minna. Samuti peaks hea õnne nimel jalas olema punast värvi
aluspüksid.
Kirjutan õues terrassil, sest majas on külm, Praegu on
veebruari esimesed päevad ja ilm on päeval valdavalt päikseline, sooja kuskil
18-23 kraadi ringis, õhtul ja öösel 10 C . Maja aknad ja uksed teen päeval
lahti, siis pääseb soojus sisse. Kaminaga kütmine ei ole ka nii efektiivne kui
oleks ahjukütte puhul. Siin ei ole kellelgi ahjusid veel kohanud, võib-olla on
nendes majades, mis asuvad mägedes, sest seal on vahel ka lumesadu.
Täna öösel on meil sadanud ka vihma, nii et mitte mina ei
ole laisk maja kütma vaid küttepuud on märjad.
Nädalõpp möödus muljetavaldavalt nagu alati. Siin on enne
pika paastuaja saabumist kuulsad karnevalipidustused, mis kestavad nendes
linnades, kus karneval on traditsiooniks, kuskil 5-7 päeva. Niipea kui
kaubamajad korjavad kokku jõulu- ja uue-aasta kaubad, täituvad letid nagu
nõiaväel karnevalikaupadega. Hiigelsuurtes 100-liitrilistes plastkottides
müüakse paberlitreid ja serpentiine,
maskide, kostüümide, vahtude, õhupallide valik on tohutu. Terve jaanuarikuu
vältel võib näha kõikjal mudilasi ringi vudimas vapustavalt ilusates
karnevalikostüümides. Alates luti-imejatest beebidest kuni koolinoorteni on
tüdrukute kostüümid valdavalt nagu printsessidel ja poistel nagu
karabinjeeridel. Muidugi võib kõikjal näha
kasside, mesilaste, oravate, luukerede ja teiste fantaasiaküllaste ning säravate kostüümide kandjaid. Koolides
harjutatakse esinemiskavasid ja karnevalitantse. Maiustuselettidele ilmuvad
tüüpilised lehttaignast karnevaliküpsised „chiàcchiere”, mille nimetus tuleneb
sõnast „lobiseja” ja mis on oma nime
saanud sellest, et nad on krõbedad ning
neid närides suu liigub nagu lobamokal. Neid küpsiseid võib samuti serveerida
vahukoorega ning üle riputada tuhksuhkruga, täpselt nagu meie vastlakuklitega teeme. Maitsesin ja olid head.
Meie läksime karnevali vaatama lähedalasuvasse väikelinna
Avola`sse. Arvasin, et see on väike tähtsusetu sündmus, mis mulle kindlasti
mitte mingisugust muljet ei avalda, peale väsimuse ja tüdimuse, mis on tavaline
kaaslane massiürituste puhul. Aga võta näpust! Jõudes karnevalirongkäigule järele
hakkasin pildistama nagu pöörane. Teleülekannetest olen näinud Veneetsia
karnevali, kus näidatakse peamiselt täiskasvanuid superkostüümides jne. kuid
kuna Veneetsias on kanalid, siis seal ei saa teha sellist karnevalikärude
demonstratsiooni, mida nüüd nägin. Linn korraldab traditsioonilise
karnevalikärude võistluse ja auhinnad on tõenäoliselt kopsakad, sest neid
kärusid hakatakse valmistama ja ehitama juba mitu kuud enne karnevali. Need on umbes 5 meetrit
laiad, arvan, et koos vedava traktoriga on nad kuskil paarkümmend meetrit pikad
ja kõrgus on samuti mitu meetrit. Kärud (ma ei leia paremat sõna) kujutavad
endast hiigelsuuri elusate lilledega kaetud loomi, poliitikategelaste nägusid,
hooneid (nagu näiteks Rooma Colosseumi ), kõik on valgustatud tuledemerega.
Kohati on tunne, et püütakse üle trumbata Brasiilia karnevali. Muidugi kõik,
kes liiguvad rongkäigus, tantsivad hoogsa muusika saatel, nad on teinud ennast
hiigelsuurteks sampuse pudeliteks, harfideks, härjavõitlejateks, sibulateks
jne. jne . Liialdamata võib öelda, et selle asjaga on itaallased läinud liiale.
Näiteks Biella karnevali näidati
televiisorist ja seal pilluti paberlitrite asemel rahva sekka tonnide viisi
apelsine , ning kiirabitöötajate sõnul pöördus vigastustega nende poole umbes
paarsada inimest. Pildujad ise kandsid kiivreid ja näokaitseid. Samal ajal
toimub karnevalilaat, kus müüakse kõike alates voodilinadest kuni parukate,
pritsimisvahtude ja toidukraamini välja. Mul tekkis küll küsimus, et kes
karnevali ajal endale ikka kardinaid, voodilinu, teksapükse või kruvikeerajaid
ostab, aga seal nad müügil igatahes olid, nii kaugele kui silm ulatus.
Tänavatele oli tulnud kogu linnarahvas, tited kukil ja kärudes, vanurid kepile
toetudes ning kõik ikka kostüümides muidugi. Lapsed olid eriti armsad, nagu
väikesed kuningannad. Kui minagi lõpuks terve rongkäigu olin üle vaadanud ja
pildistanud, siis oli selg märg, otsaesine
auras ja riided olid meil mõlemal kaetud pritsimisvahuga. Viimasel
karnevalipäeval, see tähendab siis teisipäeval, mis sel aastal on 05.veebruaril (eesti mõistes, vastlapäeval)
toimub veel viimane pidu, suur söömine ja pillerkaar.
Ei ole meil Eestis muud sellele fantaasiamängule vastu panna kui kõige originaalsema
vastlasõiduki konkurss, hernesupp ja vastlakukkel. Seejärel jääme kõik rahvad
üksmeeles Munapühi ootama.
Anneli
pühapäev, 9. juuni 2013
esimene kiri Pisast oma koduvalla rahvale
Esimene kiri Pisast oma koduvalla rahvale
Tulin Itaaliasse, Pisa
linna elama 9. novembril 2010.a. Siinne talv
on nagu meie sügis: sajab vihma ja sooja on 10-16°. Sel talvel aga sadas kahel päeval
ka pehmet sulalund, mis põhjustas muidugi täieliku kaose. Ega neil ju
talvekumme tunta ega ole. Koolid suleti, keegi nina kodunt välja eriti ei
pistnud…ainult valge vaikus. Kes hädasunnil väljas liikuma pidi, see ikka
mingisse jamasse sattus. Meie tuttav, kes oli sel ajal Firenzes, pidi sinna jäämägi,
sest teed olid kinni. Mõistagi suleti lennu-ja raudteejaamad. Koperdasin minagi
oma kingakestega läbi lume, vaja ju prahti välja viia. Ega siin pole neil ju
lumelabidaidki käepärast. Tõeline looduse katastroof!!!.... kuigi talv kestis
vaid kaks päeva! Mõtelge!
Pisa on umbes Tartu
suurune armas linnake ja asub Itaalia läänerannikul Toskaana maakonnas Arno jõe
mõlemal kaldal. Itaalias on üldse 20 maakonda, neist Toskaana on üks
tähtsamaid, suuremaid ja ka kauneimaid. Pindalalt umbes pool Eestit, kuid
elanikke kolm korda rohkem (3,7 miljonit). Siin kohtab igal sammul sisserännanuid,
nii Aafrikast kui Aasiast, mustanahalisi kui pilusilmseid. No kes ei tahaks elada soojas kliimas? Muidugi
on Itaaliasse imbunud ka minusuguseid külmavareseid nii Poolast, Venemaalt,
Ukrainast ja eriti Rumeeniast. Enamasti tullakse ikka majanduslikel põhjustel
ja leitakse tööd vanurite hooldajate või koduabilistena. Mina teen üksikuid tõlketöid,
kirjutan eesti ajalehtedele artikleid ja
reisin.
Mõne sõnaga Pisa tornist
ja Imede Väljakust. Pisa toomkiriku kellatorni esimese korruse ehitamist
alustati 1173.a. Üsna ehituse algusjärgus hakkas torn vajuma. Tööd peatati
peaaegu sajaks aastaks. Ettevaatlikult uuesti alustades püüti kallet vähendada,
ehitades seda teisele poole kaldu. Abi polnud sellestki. Viltust torni on
üritatud ka erinevate ehitusnippidega tõsta, kuid tulemuseks on ainult kalde
suurenemine. Üsna pea saadi aru, et tegemist on ju turismimagnetiga ning hakati
hoolitsema hoopis selle eest, et torn küljeli ei kukuks, vaid kaua sellisena
püsiks. Nüüdseks on torni kalle 4,47 meetrit, kuid ta on vähemalt jälle
turistidele avatud. Vajumine toimub pehme aluspinna tõttu. Olen roninud selle
vaatamisväärsuse üsna viimastel korrustel, kuid pole siiski veel julgenud
ronida viimasele platvormile 55,86
meetri kõrgusel. Vast kevadel soojemate ilmadega lähen, trepiastmeid on 296!
Kujutan ette, kui valusaks jalad võtab! Aga ega linna suur poeg Galileo
Galileigi poleks vaba langemise seadusi avastanud, peljanuks ta tornitippu
ronimisi!
Toskaana olen juba risti
ja põiki läbi sõitnud. Firenze, ehk Toskaana „pealinn“ on pisut väiksem
Tallinnast, kuid kõvasti vanem: rajatud enne meie aja arvamist. Seekordsel külastusel
otsustasin, et vaatan Uffizi galeriis pikemalt Leonardo Da Vinci, Michelangelo,
Raffaeli, Tiziani, Giorggione, Botticelli,Vasari ja teiste 15-16 sajandi
meistrite teoseid. Paljud maalid on restaureeritud ja seetõttu enamike värvid
nii säravad, nagu oleksid alles eile pintsli alt tulnud. Vapustav elamus! Pitti palee ja Boboli aiad (Medicite
residents) nõuavad pühendumiseks samuti tervet päeva.
Mulle meeldib, et
Itaalias on tegutsevad kuumaveeallikad: juba vanad roomlased kasutasid neid
kümblemiseks, aga kuum vesi otsa neis ei saa! Olen mitmel õhtupoolikul käinud
tuhandeaastastes termides mõnulemas lageda taeva all 36 kraadises vees. Üle kolme tunni seal liguneda ei jaksa sest
kuum vesi teeb loiuks.
Olen Itaalia eluga nii
harjunud, et raske on märgata mingeid erinevusi. Kuigi jah, teistmoodi on see,
et pesumasin on meil õues, rõdul. Miinuskraade ju ei ole, ja milleks lasta
masinal suriseda siseruumides? Söömises on teisiti, et hommikusöögiks on kohvi kõrvale
vaid magus küpsis või saiake, lõunasöögiks tavaliselt pastatoit ja õhtusöögiks mõni
Vahemere kala või kaheksajalg purustatud peterselli- ja kűűslaugukastmes.
Puuvilju ja juurvilju selle kõige juurde niipalju kui fantaasia suudab ette
kujutada, venkolid (natuke aniisi maitsega ja varred nagu tillil ), neist
tehtud toorsalat on võrratu. Apelsinid, mandariinid, klementiinid valmivad just
talvel, seetõttu on nad odavad (7 kilone kast maksis 4 eurot) ja neist teeme
“spremutat” iga jumala päev. See on värskelt pressitud apelsinimahl.
Apelsinipuud on siin linnatänavatel ilupuud, nagu meil pärnad, kuid linnatänavate
apelsine keegi ei söö. Mina naljaviluks mõne näpsan, sisserännanu värk, kuid
eelistan ikka istanduses valminuid. Taimestikust on ahvatlevad veel rosmariini
ja loorberihekid, neid kasvab vabas looduses massiliselt igal pool.
Mõtlesin, et teen
vahelduseks käsitööd, aga käsitöökauplusi siin praktiliselt pole, sest odavam
on asi poest osta kui ise teha. Valmistan pehmeid mänguasju juba vist kaheksa
aastat, kui mu mälu mind ei peta, aga siin kangapoode eriti polegi. Tuttavad hakkasid
siis mulle oma kappidest otsima, et vahest ehk leiavad mõne tekstiili, mida ise
ei kasuta. Kui esimese suure kaisukaru
valmis sain, siis toodi materjale juba kottide viisi, Ilmselt meeldis mu karuke
nii väga.
Tervitades
Anneli Treumuth
reede, 7. juuni 2013
Õetütre neljas Itaalia reis. Veel Toskaana huviväärsusi.
Kelly
koolivaheajareis märts 2013. See oli Kelly neljas reis Itaaliasse.
Meegomäe-Ventspils-Travemünde-Sveits-Pisa-Marina di Pisa-Viareggio-Firenze-Lucca-Livorno-Montenero-Casciana
Terme-Vallorsi-Pomaia-Vada-Austria-Tsehhi-Poola-Leedu-Läti-Eesti
Prrr. Külmast soojemasse.
Pisa
on Tartu suurune
ülikoolilinn. Elanike arv 90 500. Siin on sündinud Galileo Galilei ning
imelikul kombel on enamik Pisa kuulsusi olnud matemaatikud ning füüsikud. Pisa
asub Arno 241 km(8-s koht Itaalias) ja
Serchio (111 km) jõe vahelisel laguunil, põhjatuulte eest kaitseb linna Pisani
mäeahelik ja suvesooja aitab hoida Türreeni meri. Turiste tõmbab Pisa linna siiski
peamiselt „Imede Väljak“ kus asuvad romaani stiilis (triibuline)Toomkirik,
viltune kellatorn (kõrgus 55 m ja kallak 4,5 m) Itaalia suurim ja parima
akustikaga ning gooti kupliga babtisteerium, Camposanto (suursugune matmispaik
koos sarkofaagide ja freskodega). Nende
imeliste marmorist hoonete vanus on circa
860 aastat. Hetkel toimuvad suured restaureerimistööd Pisa müüride
kallal ja aastaks 2015 soovitakse avada müüridel jalutustee.
Teisel kohal
kuulsuselt on Pisa lähedal Calci
linnakeses asuv väga põneva ajalooga satserdoti rikkur-munkade klooster Certosa
di Calci, mis on täielikult restaureeritud ja kaunis kui loss! Kloostri rajaja
oli Püha Bruno. Mäed, vanad oliivipuud, rosmariinid kutsuvad jalutuskäigule
kloostritagusesse lopsakasse loodusse. http://www.italy3d.it/vtour/certosa/
video vaatamiseks tuleb klõpsata plaanil erinevate kastikeste peale,
rohelised on aiad, roosad on eluruumid jne. Plaan asub video vasakus nurgas
üleval. Parempoolsed roosad ruumid on suurvürsti külastuskäikude tarbeks.
Ruumid on superilusad. Jälgida noolekesi, siis saab ruumides liikuda. Ruumist
väljumiseks tuleb kloostri plaani peal valida järgmine nupp ja sinna klikkida.
Jah, see on MUNGAKLOOSTER (ehh, kus oli ikka eluke)! Kõik majandustööd
tegid põllul, kalatiikide juures jne.
töölised, kellest osa tohtis ka kloostris elada. Mungad vaid lugesid,
palvetasid, sõid, tegelesid teadusuuringutega põllumajanduse vallas ja
imetlesid lilli. Tegutsesid ka ravimtaimede baasil apteegi pidamisega. Videos
pöörake tähelepanu põrandatele ja liikuge noolega lagesid vaatama. Sellist
luksust on haruldane näha.
Marina
di Pisa asub Pisast
tegelikult vaid 10 km, kuid kuna meie elame Pisa põhjaosas ja teie korter oli
juba praktiliselt Tirreenia lähedal siis tuli vahemaaks 17,1 km. Marina di Pisas elab 4000 elanikku ja ta on
rajatud umbes 1869-1872.a. 1892 avati Marina di Pisas raudteejaam (nüüdseks
suletud). 1912 ehitati Santa Maria Ausiliatrice kirik. Suurem suvilate
ehitamise buum hakkas pihta siiski 1920. Marina di Pisas on olnud vesilennukite
tehas, hiljem ehitati seal Fiatte, siis raudteevedureid, autobusse. Tööliste ja
teenistujate arv tehases ulatus 3500 inimeseni. 1988.a. see tehas lõpetas
tegevuse. Hetkel on Arno jõe suudmes valmimas suur turismisadam, mis avatakse
15. juunil. Marina di Pisa randa hakati aastal 2000 kindlustama suurte marmor ja graniitrahnudega,
sest meri tungib pidevalt peale. Sinna
veetakse iga päev mägedest suuri kaljurahnusid, ning liivarannad on
praktiliselt kadunud, kuid Tirreenias on need õnneks veel olemas.
Viareggio (hääldus Via:redzo) asub Pisast 24 km loode suunas ja on kaunis mereäärne linn elanike arvuga 64 600. Viareggios asub luksusjahtide sadam ning võrratu rannapromenaad. Kui eestlastel on vastlad, siis Viareggios leiavad aset maailmakuulsad allegooriliste karnevalisõidukite rongkäigud. Viareggio karneval on Veneetsia järel kuulsuselt teisel kohal ning tähistas tänavu oma 140-ndat sünnipäeva. Linnaservas asub ka karnevalitehas ja unikaalne karnevalimuuseum. associazionehart.blogspot.it
Viareggio (hääldus Via:redzo) asub Pisast 24 km loode suunas ja on kaunis mereäärne linn elanike arvuga 64 600. Viareggios asub luksusjahtide sadam ning võrratu rannapromenaad. Kui eestlastel on vastlad, siis Viareggios leiavad aset maailmakuulsad allegooriliste karnevalisõidukite rongkäigud. Viareggio karneval on Veneetsia järel kuulsuselt teisel kohal ning tähistas tänavu oma 140-ndat sünnipäeva. Linnaservas asub ka karnevalitehas ja unikaalne karnevalimuuseum. associazionehart.blogspot.it
Livorno
asub Pisast edela suunas 24,5 km. See on võimas sadamalinn elanike
arvuga 160 900, siit väljuvad kruiisilaevad Sardiinia, Korsika ja teiste
Vahemereäärsete linnade sadamatesse ning samuti kaubalaevad. Livornos asub
Mereakadeemia (1881), kus õpib igal aastal umbes 1300 kursanti. Mere kaldal
asub suur akvaarium (ehitatud 1937.a.
kuid hävinud II maailmasõjas. Avatud hiljem uuesti, kuid suletud
rekonstrueerimiseks 1999.a. Taasavatud 31. juulil 2010 ning eksponeerib 700
mereelukat.
Linna märkimisväärne ajalugu algab 16. Sajandist kui
Medicid soovisid oma isiklikku kaubasadamat ja mereteed, et vältida Pisa
vastupanust tingitud raskusi meritsi kaubavahetust pidada. Livorno ehitati
vangide tööjõudu kasutades. Livornos on kuulus vana kalmistu, vana ja uus
kindlus, ning valminud on ilus Mascagni nimeline rannapromenaad. Rannaaladele
on 1920.a. aastatel ehitatud võimsad, omapärase arhitektuuriga luksuslikud villad ja hotellid. Livorno
linnale avaneb suurejooneline vaade Montenero pühakoja õuest. www.santuariomontenero.org Sinna kirikusse on kümned tuhanded inimesed
toonud oma tänuavaldusi Madonnale, kes on nad imekombel päästnud merehukust,
haigusest, liiklusõnnetusest jne. jne. Seinad on kaetud hõbedast tänumedalite,
tänumaalide, rosettide ja vappidega. Tänulikud mehelesaanud on toonud sinna oma
pruutkleidid. Need kellele Madonna on kinkinud lapseõnne, need on toonud sinna
beebide sündi tähistavad suured roosad ja helesinised rosetid.
Firenze
on veidi väiksem Tallinnast kuid poole vanem. Asutatud juba etruskite ja
vanade roomlaste poolt 59 e.m.a.nimega Florentina jumalanna Flora järgi.
Elanike arv 361 000. Linn on olnud aastatel 1865-1871 Itaalia pealinn kuid
maailmakuulsaks saanud just renessansi hällina. Firenze õnn on olnud panganduse ja
tekstiilikaubanduse kõrge tase ning siin tulid käibele kuldmündid floriinid,
mis on andnud nime ka mitmetele teistele Euroopa riikide valuutadele. Siin
linnas sündis Dante (ametliku itaalia keele isa). Firenzes elasid kunstnikud
Botticelli, Brunelleschi, Donatello jt. Firenze lähedal Vincis sündis Leonardo da Vinci (15.aprill 1452). Kõikide
kunstnike õnneks olid Firenzet üle 300 aasta valitsenud Medicid suured
kunstifanaatikud ja kollektsionäärid. Tänu sellele said kunstnikud luua ilma
majanduslike raskusteta. Medicid tellisid töid ka Michelangelolt, Raffaelilt,
Tizianilt ja lugematutelt teistelt kunstnikelt ning skulptoritelt, kes kõik
juhtusid elama just samal perioodil. Medicite pangakontorid on muudetud kunstigaleriiks
(sealt tuleb galerii nimi Uffizi) Nende vana eluhoone Palazzo Vecchio, oma
Firenze kõrgeima torniga (94 m), asub Signoria väljakul, ning on alates 1872 linnavalitsuse hooneks (seal ees on Michelangelo Taaveti koopia ja
samuti võimas Neptuni purskkaev 1575, skulptor Ammanati), Donatello Juuditi ja
Olovernese pea skulptuur ja paljud teised). Kuna 1513 sai Giovanni Medici
paavstiks (Leo X) siis said Medicid aadliseisuse ja ehitasid endale
seisusekohase lossi (Pitti palee) ning
rajasid lossiaia (Boboli aed) . Me nägime Grotta Grande ehk koobast stiliseeritud
stalaktiitidega, Giambologna kujudega ja Michelangelo kipsi valatud „Orjadega“.
Tee paleesse kulgeb üle Ponte Vecchio (1354,Vana Sild,
kus alates 16.saj asuvad juveeliärid sest Ferdinando I lõi sealt minema haisvad
lihakauplused). Firenze linna sümbol on
liilia ja Toomkiriku kõrval asuva Ghiotto ja Andreas Pisano kellatorni (kõrgus
85 meetrit kutsutakse Firenze liiliaks). Baptisteeriumi hakati ehitama juba 6. saj.
kuid põhiline konstruktsioon valmis 11-14 saj. Baptisteeriumil on Lorenzo Ghiberti kullatud
pronksist uksed „Paradiisi väravad“ . Need on koopiad ja originaalid asuvad
Museo dell`opera del Duomos.
Santa Maria del Fiore Katedraalis ehk Toomkirikus
(alustatud 1294) käisime ka sees. See on üsna kõle, kuid kuulsuse on toonud
katedraalile Brunelleschi kahekordsete seintega kuppel 1420-1436. 1460
paigutati kupli tippu Verrocchio (Leonardo da Vinci õpetaja) valmistatud
pronksist üle kullatud kera. (soovituslik lugemine „Mees Vincist). Katedraali
taastatud fassaad on 19.sajandi uusgooti stiilis.
Firenze kuulus San
Lorenzo turg on
oma nime saanud Lorenzo Medici järgi ja seal asub ka Medicite kabel, st. San
Lorenzo kirik kus on sees nende matmispaik. Hauad on kaunistatud Michelangelo skulptuuride
ja maalidega, samuti Vasari , Ammannati ja teiste silmapaistvate skulptorite loominguga.
Turuhoone (1870-1874) on ehitanud arhitekt Giuseppe Megnoni ja see avati 1874
suure rahvusvahelise põllumajandussaaduste näitusena.
Turuhoonet ümbritsevad vabaõhu müügiletid pakuvad
peamiselt ehtsast nahast tooteid, suveniire ja muud tüüpilist Toskaana käsitööd
ning toodangut.
Lucca
asub Pisast kirde suunas 21 km, Monte Serra (917 m, see paistab meie
aknast oma antennidega) ja Monte Pizzorne (899 m kuulub Alpi Apuani mäeahelikku)
vahelisel tasasel maaalal. Lucca elanike arv on 85 000. Linn on asutatud 200-180
aastat e.m.a. ja nüüdsel ajal on kuulus peamiselt oma renessansiaegsete müüride
poolest. Esimese ringi müüre ehitasid juba vanad roomlased. Teine ring ehitati aastatel
1100-1200 ja välimine st kolmas, ligi viie kilomeetri pikkune müür, ehitati
1400-1544 aastatel. Medicid Luccat ei suutnud vallutada ja Lucca linn oli
Guinigi võimu all. Guinigi maja ja torni tipus kasvavad tammed! Lucca vallutas siiski 1805.a. Napoleon ja kinkis selle oma õele Elisa Bonaparte
Bacciocchile. Müürid olid nii võimsad, et keskaegset Luccat ei püütudki
vallutada. Müür kaitses linna pidevate Serchio jõe üleujutuste eest. Müüril
kasvavad saja-aastased kastanid ning see on linnaelanike lemmik jalutus-ning
rattasõidu paik. Müürilt avanevad võrratud vaated vanadele villadele,
kirikutele, katedraalidele, väljakutele (Amfiteatri väljak, Napoleoni väljak
jne) Müüri laius on kohati sadu meetreid enamasti aga kahe-kolme autotee laiune.
Müürides asub 7 suursugust ja kindlustatud väravat, enamasti kõik on pärit
erinevatest ajastutest. Müüridel saab pidada mõnusaid piknikke.
Lucca elanikud on
rikkad, neid peetakse ihneteks, ahneteks ja Viareggio elanikud heidavad
Luccalaste üle nalja.
Lucca on Giacomo Puccini (Boheem, Madame Butterfly jne) sünnikoht
kuid heliloojal oli maja ka Torre di Lago ehk Masschiucoli järve ääres, kus
toimuvad tema kontserdid. Luccas toimub
igal aastal oktoobris Euroopa üks
suurimaid koomiksite ja mängude festivale. Luccast sõitsime edasi Serchio jõel asuva kuradisilla (14.sajand)
juurde. Silla ametlik nimetus on
Maddalena sild (Ponte della Maddalena, sest silla otsas oli sellenimeline
kirik) mille iga kaar on erineva suurusega. Ehitaja oli Castruccio Castracani,
kelle nimi tõlkes tähendab Koertekohitseja. Legendi järgi ehitaja ei suutnud
silda tähtajaks valmis saada ja sõlmis kuradiga tehingu, et kurat teeb silla
valmis ühe ööga ja see, kes silla esimest korda ületab, selle hinge saab kurat
endale. Ehitajal, aga hakkas enne silla sisseõnnistamist süda valutama ja ta
pihtis oma muret preestrile. Preester andis nõu lasta vastvalminud sillale
kõige esimesena üks koer. Kurat vihastas, et teda oli trikitatud ja viskas
koera jõkke ning hüppas ise järele.
Kohalikud elanikud kuulevad aeg-ajalt jõest tulevat koera ulgumist.
Rahvasuus kutsutakse silda ikkagi vaid KURADISILLAKS.
Vallorsi
veinimõis ja Dalai Laama Instituut Pomaias (Istituto Dalai Tsong Khana)
Vallorsi asub Pisast 34,7 km ja on veinikasvatus- ning
turismitalu, mis on rajatud 1966.a. Mario Bibbiani ja tema kahe poja veinitehnoloogide
Sergio ja Stefano poolt. Enne seda tegeleti vaid leivaküpsetamisega. Vallorsi
toodab kuut sorti veini. Chianti D.O.C.G. (viinamari San Giovese), San Torpe`(valge
vein), Vigna Cerroni, Vermentino, San Bartolomeo ja Novello (see on „noor“
vein, st. laagerdunud lühikest aega). 17 hektaril viinamarja istandustest
kasutatakse ainult orgaanilisi väetisi. Veini hea kvaliteedi tagab modernse
tehnoloogia kasutamine, Toskaana pehme kliima, sobivad mäenõlvad ja protsessi
viinamarjast veinini valmimise kõikide
faaside tähelepanelik jälgimine vendadest spetsialistide poolt. Meie tarbime
peamiselt nn. majaveini, mida ei villita pudelitesse ja mis jääb üle kallitest
veinidest. Kallist veini toodetakse üldiselt vähe, sest seda ei suudeta ära
turustada. Mulle ei meeldigi näiteks tugev tanniini maitse, mis tuleb
tammepuust vaatidest. Tegemist on perefirmaga kus nüüdseks tegutsevad
tegelikult neli venda. Neil on hiljuti avatud Pisas oma veinirestoran nimega
„Osteria I Santi“, mis asub Pisa torni lähedal ja mille kohta on internetis
ainult positiivsed retsensioonid.
Dalai Laama Instituut asub Pomaias (44 km Pisast) ja on
unikaalne paik Budda filosoofiaga tutvumiseks. Kahjuks meil seekord ei õnnestunud
ühineda budistidega nende taimetoidu sööklas, sest telefoni teel ei saanud
hommikul nendega ühendust. Lõunasöök maksab 10 eurot ja on rikkalik ning
maitsev. Pomaia asub keset kõige kaunimat ja tüüpilisemat Toskaana maastikku,
kus iga vaade on väärt, et seda maalida või pildistada. Selleks, et seal ööbida
ei pea osalema kursustel. Ööpäev maksab 38 eurot inimese kohta ja sisaldab
kolme toidukorda.
Casciana
Terme asub Pisast 38 km, kohe peale Vallorsi veinimõisat. Sealses pisikeses linnakeses elab vaid 4000
elanikku. Ajaloos leiab mainimist juba 9.sajandil. Sealsed 37 kraadised
kuumaveeallikad avastas Canossa (Emiglia-Romagna) krahvinna Matilda (1046-1115), kelle haige
musträstas muutus päev päevalt tervemaks. Krahvinna jälgis musträstast ja
selgus, et linnuke kümbleb iga päev ühes auravas ojakeses. Krahvinna proovis
enda peal järele ja selgus, et veel on tervendav mõju ning ta tundis ennast
peale kümblust väga hästi. Krahvinna ehitas sellele kohale esimesed
kümblusbasseinid, millest hiljem on saanud kuulsad termid. Vesi sisaldab lubja
ja väävli ühendeid, mis ravivad liigeseid, naistehaigusi jms. See on Itaalias
ainuke ravivesi, mis on akrediteeritud Tervishoiuministeeriumi poolt inimese liikumissüsteemi parandavana.
Lisaks jäid meie huviorbiiti antiigipoed Pisas, Luccas ja
Bientinas (valge kasukas), väga hinnatud
ja väärtuslike käsitööesemete pood Biscottini Livornos (ehetehoidjad) ja
prantsuse 15.a. vanune kodukaupade kett Maisons du Monde, mis avas alles
hiljuti oma poe ka Pisas (oranz puuviljakauss jms.). Maisons du Monde on kuulus
kogu Euroopas, kus tal on üle 220 kaupluse.
Vada linna saladust tahaks ka siiski paari sõnaga
mainida. Nimelt on sealses rannas liiva asemel sooda. Kuna merevett on vaja
sooda tootmiseks ja kaldal asuv võimas tehas pole kasutanud puhastusseadmeid,
siis on merre sattunud nii suurtes kogustes jäätmeid, et rand on täiesti valge.
Sooda, mis sooda. Küll meie vanaemadel oleks olnud hea sellise sooda-liiva
seguga oma potte-panne küürida.
Anneli
Korsika ja Sardiinia reis matkabussiga.
Korsika ja
Sardiinia reis ehk kaks kärbest ühe hoobiga. (Itaallased ütlevad, et „kaks
tuvi ühe oaga“). Due piccione con una fave.
Kirjutatud 2012.a. suve meenutades ja uueks suveks
valmistudes.
Valisime reisi alguseks augusti viimase nädala, sest siis
langevad praamide ja kämpingute hinnad tubli kolmandiku võrra, kuna osa
suvitajaid lähevad lastele ranitsaid ja pinaleid ostma ning suvitushooaeg
loetakse lõppenuks.
Niisiis ostsime ainult ühe suuna pileti Livorno-Bastia.
Livorno on sadamalinn, mis jääb Pisast 25 km lõuna suunas ning Bastia on
ülem-Korsika keskus ja kirdesadam. Korsika on administratiivselt Prantsusmaale
kuuluv saar, suuruselt neljas Sitsiilia, Sardiinia ja Küprose järel.
Meie matkabuss, mis oli pilgeni täis Toskaana veine,
makarone, oliive ja kõike vajalikku, et toime tulla „mulle tundmatutel
üksikutel“ saartel Vahemeres ja juhuks kui me peaks tahtma sinna elama jäädagi,
väljus kodusest Pisast kuumal augustihommikul
kell 05.15.. Nii seisab kirjas
minu reisipäeviku esimesel leheküljel. Livornosse jõudsime 25 minutiga, ning
märkasime sadama süles magamas tuhandeid
kooliõpilasi. Koolibusside numbrimärke uurides selgus, et tegemist on
kõrgest saksa soost lastega. Terminalis ei paistnud kahe km raadiuses mitte
ühtegi sadamahoonet, ning meil kui esteetidel, tekkis küsimus, et huvitav kuhu
see kamp pissib ja kakab. Aga sakste värk, vast ei teegi nii roppusid asju.
Peatselt saabus tööle ka pileteid kontrolliv neiu ja rrr..ääkis ainult
prrr..antsuse keeles! (Ma ei tea miks ei võiks sellise töö tegijad ka inglise
keelt osata!) Laeva nimi oli Moby
Vincent (Moby laevade omanik on üks
Napoli rikkur) ja kuigi olen sõitnud oma ameti tõttu hiigelsuurte laevadega,
siis see Moby ületas kõik mu arusaamised suurtest ja suurimatest. Ronisin unise
peaga vist üheksandale tekile…see
ülemine tekk oli lageda taeva all ja reisijad. kes olid koertega lasid
koertel iga jumala toolijala ja masti ilusti ära märkida ning need reisijad,
kes suitsetasid, (minu,arust enamus itaallasi suitsetab), võtsid meid ilusti
piiramisrõngasse. Igatahes ma olin nii uimane, et neli ja pool tundi laevasõitu
möödusid suikudes ja aeg-ajalt lugedes Giorgio Faletti raamatut „ Appunti di
venditore di donne“ . (ma ei tea kas see raamat eesti keelde on tõlgitud, aga
tõlkes võiks olla pealkiri „ Kupeldaja
märkmed“.
Jõudsime Bastiasse, klõpsutasin kohe meeletult pilte…ilus,
mägine, huvitav, üsna sarnane Itaaliaga, kuid diisel maksis palju
vähem kui Itaalias. Otsustasime tankida, kuid unustasime!!!
Kuna ma kardan
matkabussiga mööda mägiseid kitsekarjuste
teerada meenutavaid kitsaid teid sõita, siis laskusime saare
lõunaosa suunas mööda täiesti ohutut
idarannikut sest lääneranniku osas tekkis kõrgusekartus. Olime internetist välja
valinud Bagheera nimelise nudistide kämpingu, kus plaanisime puhata 3 ööd ja
päeva. Kõik oli umbes nagu Hiiumaal, kiviaiad, meri…ainult et kadakate asemel kasvasid eukalüptid ja külma ilma
asemel oli põrgupalavus ning merevesi oli vannisoe. Sellise kuumaga peab ennast
hoidma mereveele võimalikult lähedal. Turistid olid peamiselt sakslased,
itaallased ja ühe bungalow mastis lehvis ka Eesti lipp! Kes kämpingu elu ei
tunne, neile ütleksin, et igav seal pole. Õhtuti on kontserdid jms.
meelelahutused. Kahjuks nägin Eesti lippu alles ärasõidu hetkel. Seda nähes
röögatasin ja panin bussi pidurid põhja
nii et kruusatee tolmas. Seejärel rääkisin ühe Tallinna perega natuke emakeelt.
Kämping asus täpselt rannaliival, eukalüptid langetasid pidevalt lehti, koort
ja oksi ning risustasid bussi varikatuse nii ära, et seda andis jupp aega
puhastada. Eukalüptid on vastikud
prahitootjad, päiksevarju nad ei paku, kuna lehed on peenikesed ja neid
istutatakse peamiselt seetõttu, et kasvavad sama kiiresti kui meie eestimaised
tolmulennutajad paplid. Need puud käituvad täpselt nii, nagu kiiresti kasvav
laps, kel jäävad luud hapraks ja riided ruttu väikeseks. Eukalüptidele
vahelduseks märkasin ka korgitammesid, mille puit on läheb käiku nii
veinipudeli korkideks kui ka suveniiritööstuses.
Pärast kolme ööd ja päeva võtsime suuna marsruudil Bravone,
Aleria, Porto Vecchio ja Bonifacio. Linnakestes müüdi peamiselt mooramaa mehe
pea (Korsika sümbol) kujutisega suveniire ning samuti kauneid korgitammest
valmistatud vaase, postkaarte, kausse, pastakaid. Hinnad olid minu isikliku
hinnamõõdiku alusel liiga kallid.
Oli juba hilisõhtu
kui sõitsime läbi Bonifacio linna ühte kämpingusse Pian del Fosse. Meri jäi
umbes ühe km kaugusele, kuid sinna jõuda oli võimatu. Prahised ehitusplatsid,
järsk kallak, niisiis meri tuli asendada sooja dušiga. Kuuma ilma tõttu tuleb duššidest isegi külmaveekraanist ikka kuuma vett. Järgmisel
hommikul sõitsime tagasi Bonifacio linna. Parkisime bussi vastavalt parkimist
korraldava töötaja näpunäidetele üsna nõmedasse kohta keset parklat, kus puudus
igasugune vari kõrvetava päikse eest. Kujutasin juba ette, mis krematoorium meid tagasi tulles ees ootab! Linn ise
oli kaunis kui muinasjutt, maaliline
sadam, kõrgel kaljul kindlus, mille müüride vahel käis vilgas elu. Kitsad
romantilised tänavad, pisitillukesed väljakud, kirikud, lilled igast orvust ja
praost välja kasvamas. Jalutasime veidi üle paari tunni, ostsime salatit ja
suupisteid ning arvestasime, et kui maksame kolme tunni parkimise eest 7 eurot,
siis jõuame bussis ka oma võileiva ära süüa. Avasin bussi külgmise liug-ukse ja
hakkasin salatilehti näksima. Kohe hüppas juurde üks kõhn keskealine
prantslanna ja pistis röökima, et see on parkla, mitte kämping ja siin ei tohi
süüa, vaid ainult parkida. Ma tõmbasin siis liug-ukse koomale ja jätsin 3 cm
prao ukse vahele, et saaks pisut hingata. Nosisime edasi oma suupisteid, sest
parkimisaja lõpuni oli veel tubli 40 minutit. Prantsuse mutt tuli uuesti, pistis
nina ukseprao vahele ja kisendas kõigest kõrist, et kui me oma söömist ei lõpeta,
siis ta läheb ja kutsub sandarmid. Mina hakkasin juba närvi minema, aga ütlesime
siiski, et „jah, palun kutsuge sandarmid, me ootame! Muide.
prantsuse keelest on võimalik tänu itaalia keele oskusele üht teist aru saada.
Häirituna otsustasime, et paneme 7 eurot parkimise automaati ja sõidame minema
kuid automaat aktsepteeris ainult 5-ja 10 euroseid rahatähti, meil aga olid
20-eurosed rahatähed. Kõmpisime lõõskava päikese all üle poole kilomeetri linna
tagasi raha vahetama. Supermarketi kassas ei tahetud raha vahetada ja pidime
ostma tuletikke, et lahtist raha saada. Igatahes kui tagasi jõudsime oligi parkimisaeg täpselt
2 tundi ja 58 minutit ning sõitsime minema. Kahju, sandarmeid ei näinudki ja
vangi ei pandudki.
Suundusime joonelt sadamasse. Tee sadamasse viis mööda
mäenõlva üles kindluse juurde ja sealt langes tee umbes 45 kraadise nurga all
kitsukesse parklasse. Muidugi olid kõik
kassad päeval kell kaks suletud, sest prantslaste siesta kestab vähemalt 5
tundi. Ootasime ja lugesime oma
juturaamatuid, ilma milleta pole reisimine siestat pidavates riikides võimalik. Lõpuks
saime piletid kella viiesele laevale ja kujutage ette, et laevale sõit toimus
tagurpidi käiguga, mida ma pole elus näinud ega kuulnud ega taha ka edaspidi
läbi elada. Õnneks meil on tagumine kaamera, mis küll ereda päiksega eriti ei
näita, aga noh…saime õnnelikult peale tagurdatud.
Me olime nii vihased prantslaste peale, et UNUSTASIME terve reisi jooksul seda
imeodavat diislit võtta, seega on prantslastel tuline õigus meid vihata, kuna
ausate itaalia turistidena tõime peaaegu kogu oma raha Itaaliasse tagasi. Välja
arvatud kämpingute ja paari klaasi õlle maksumus. Edaspidi võtame ka natuke
õlut Itaaliast kaasa.
Korsikast veel niipalju, et korsiklased ei olevat veel maha
matnud oma iseseisvussoovi ning 1755-1769 oldigi täiesti iseseisev vabariik.
Lahingud on käinud selle saare pärast peamiselt rannikul, mitte mägedes, seega
käest-kätte käimine pole erilisi inimohvreid kaasa toonud, kuna põlisrahvas
oskas ennast mägedesse ära peita. Ise nad küll tapsid üksteist suure hoolega,
sest saarel kehtis veretasu reegel perekonna au haavamise eest. Igatahes mingil
ajal ajaloos sai Prantsusmaa selle saare itaallastelt nn. „ maadevahetus
tehingute käigus“, umbes nii et ma annan
sulle Korsika, aga sina aita mind Austria vastases sõjas. Lõplikult võttis Prantsusmaa saare oma
valdusse 1958.a. Korsika keel on Prantsusmaa poolt tunnustatud samuti ametliku keelena saarel. Napoleon
ja Kolumbus on sündinud siin saarel, aga eks ajaloolased tea neid asju
paremini.
Sardiinias randusime 1,5 tunnise ja 92.- eurose laevasõidu
järel Santa Teresa di Gallura sadamas. Mulle tundus nagu oleks saabunud koju ja
palju ei puudunud, et oleks härdusest Sardiinia rohelist ilusat muru suudelnud.
Itaalias on vähemalt head maanteed ja maitsev kohv! Olin võtnud pähe, et tahan kindlasti sõita
lõunasuunas mööda idakallast st. mööda maailma kauneimat Costa Smeralda rannikut. Pärast parimaid
reisifotosid Palau provintsis Costa Cervost lõunasse, jäime ööbima
paljukiidetud Capo d´Orso kämpingusse. Oli tõesti ilus laager päikeseloojangu,
mere ja kaljuste astangutega. Parkisime bussi ja läksin kohe ujuma, sest kuumus oli vere
ajanud keemistemperatuurini. Kohe vette astudes murdsin oma vasakul jalal vist
mõned varbaluud, sest veepiirist neljanda sammu kaugusel algasid kivid.
Hommikul toimus aga tõeline draama. Selgus, et meie buss ei pääse ei edasi ega
tagasi. Igatipidi jäi põhja peale kinni seal kaljunukkide peal turnides. Kord
kiilus kaljunuki taha sumbuti toru, kord jälle alumiiniumist trepiaste, mis on
bussi kõhu all. Palusin ühel Hispaania noorpaaril natuke oma autot nihutada,
et buss saaks 10 cm lisamanööverdus
pinda. Igatahes mul süda kloppis ja suu kuivas ning peopesad higistasid, aga mu
kaaslane oli nagu kala vees, rahulik ning külma närviga. Terve reisi jooksul
kiilusime iga päev kuskile kinni sest linnades olid tänavad nagu
lehtrid...st. algus lai, ja lõpp umbes 2
meetrit, aga buss on ka 2 meetri laiune! Tõmbasime peeglid vastu keret ja
pressisime läbi nii et veri oli adrenaliinist paks!
Tegime igas külakeses rohkesti pilte ja kõik tundus nagu
teispoolsuses, sest inimesed olid sõbralikud, lahked, jutukad. Loodus külluslik, küpsed viigimarjad,
viigikaktused, mandlid, pirnidest, granaatõuntest ja viinamarjadest-oliividest
rääkimata. Saarel kasvavad kõikjal metsikult
mirdipõõsad! Mirti (mürti) on sada erinevat liiki, nende oksi kasutati
võidukate sõdalaste pärgamiseks ning
pruudipärjaks meilgi Eestis.
Mirt sümboliseerib armastust ning sellest valmistatud tooted
on kergelt rahustava toimega. Mirdi marjadest ning lehtedest tehakse rahvuslikööri Mirto. Muidu nagu meie Vana-Tallinn, aga nende liköör on lahjake:
ainult 30 kraadi. Mirdil on küpsenuna sinised marjad nagu mustikal. Ma ostsin korgipuust vutlaris ja samuti ilma
vutlarita…lihtsalt proovimiseks. Hea maitsega, aga vist ikka liiga magus minu
jaoks. Viinamarjadest tehakse nii veini kui grappat mille kohalik kuulus nimi
on Filu Ferru (tõlkes raudtraat).
Grappa oli algselt samagonn mida tuli illegaalselt teha ja seejärel peita.
Pudelid peideti maa sisse ning pudeli kaela ümber seoti raudtraat, et hiljem oleks traatimööda pudel kergesti maa seest
jälle leitav.
Liikusime edasi
Budoni lähedal asuvasse kämpingusse Pedra e Cupa.. Kes plaanivad
Sardiinia reisi, neile soovitan soojalt just seda kämpingut. Seal on
varjualused loendamatutele autodele ja matkabussidele, bassein, restoran, lahke
teenindus, ülipuhtad dussi ja teenindus-ruumid. Wifi. Meri on kristallselge
veega, rannas on peeneteraline pehme ja hellitav, puhas, peaaegu valge liiv, mitte pisemaidki kive, rand on täis
õitsvaid valgeid lilli, mis kasvavad välja lihtsalt valgest kuumast liivast.
Nende lillede nimi on ciglie di mare (mereliiliad). Jumalik. Sinna olime nõus
jäämagi. Terve kämping oli väga puhas, hoolitsetud, lausa pungil ilusaid puid, põõsaid ja lilli!
Aga niipea kui parkisime keset mõõtmatut ja tühja ala, mis oli mõeldud
matkabussidele, nihkus meie külje alla mingi noorte matkabuss. Järgmisel hommikul selgus, et meie õuele oli
ilmunud ka üks Sveitsi matkabuss oma neljaliikmelise perega. Mul läks
kohvijoomise isu ära, kuna keegi tundmatu tüüp istus kohe kõrval, näris küüsi ning pilk vahtis punkti
kauguses. Seega panime oma asjad kokku ja valmistusime lahkuma. Terve kämping
oli inimtühi ja siis kaks peret ronisid täpselt selga elama.! Muidugi oleks me võinud natuke eemale kolida,
aga kes garanteerib, et seal sama ei
kordu. Tegelikult juhtuski sama lugu igas tühjas parklas ja kämpingus. Uued
saabujad parkisid täpselt ja tihedalt külg-külje ligi. Võib-olla on niimoodi
turvalisem, ma ei tea. Maffia värk! Näiteks iga
teine liiklusmärk Sardiinia saarel oli tulistatud sõelapõhjaks. Mida
sellega maffia hoiatas või mida teatas, ei tea!
Mis maffiasse puutub, siis turistil on isegi raske uskuda banditismi,
tean et oli ja on olemas praegugi, kuid
meie kohtasime ainult lahkeid ja sõbralikke inimesi. Rahvas on ilmselt
kogu ajaloo vältel olnud relvastatud ja mis kasu on püstolist kui sellest pauku
ei tee!? Ma vist liiklusmärke ei
tulistaks, aga mingi muu märklaua ikka
leiaks.
Otsustasime ennast lahti kiskuda mere võludest ning
suundusime sisemaale Nuoro linna. Tee ääres olid viigikaktused kutsuvalt vilju
pungil ja meil tuli mõte neid korjata. Panime nahkkindad kätte ja korjasime kilekoti
küpseid vilju täis. Seejärel koorisime need matkabussi laual ja sõime õhinal
maitsvaid vilju. Tagajärjed aga olid kurvad. Meie bussis hakkasid lendlema
kaktuste nähtamatud okkad, mis peatusid nahal. Neid pidavat küll teoreetiliselt saama eemaldada kleeplindiga kahjustatud piirkonda mõjutades
kuid see meetod ei töötanud miskipärast. Viskasime minema terve kotitäie vilju
koos laudlina ja lõikelauaga. Hiljem selgus, et viigikaktuse viljad peab panema
korjates koheselt vette, mitte kilekotti, need tuleb seejärel koorida ning
panna külmkappi. Serveerida
jahutatult!!! Okkakahjustused andsid
tunda veel mitu nädalat peale reisi.
Sardiinias on igasuguseid istandusi palju vähem kui
Sitsiilias. Näiteks apelsini ja sidruniistandusi ei näinudki, ainult mõned
viinamarja põllud ja oliivisalud. Õitsesid meeletult oleandrid (mürgised
põõsad, mida kutsutakse hobusetapjaks) ja ilusad lantanad. Jõudsime lõpuks Nuoro linna, kus olevat
maailma parima lambajuustu ( pecorino) valmistajad. Leidsime poekese ja
degusteerisime vähemalt kuut erineva laagerdusajaga juustu, nii et mul sai juba kõht täis.
Juustumüüja oli nii lahke nagu olnuks oma vanaema.
Panime autole hääled
sisse ja võtsime järgmisena luubi alla Orgosola linna. Seal on iga maja ja
müüri peal joonistused ning kirjutised, peamiselt poliitilised. Isegi
Gorbatsovi pilt oli ühel majal. Mulle ei meeldinud, aga turistid käisid ringi
kaelad õieli. Sellest linnast sai alguse komme terve Sardiinia kõikide linnade enamik
majaseinu täis joonistada, aga õnneks teistes linnades on maalid ilusad.
Läksime baari, et teha külmad õlled. Jumalik teenindus, soodne hind ja kuna me
ei jaksanud kõike ära juua, siis pandi õlu veel klaasiga kaasa. Mu kaaslane
jutustas, et 20 aastat tagasi käis ta samas baaris ja õlle eest ei võetud raha.
Miks? Sest ta olevat sümpatiseerinud baari omanikule. Nüüd muidugi on ta
vana ja enam pole nii sümpaatne, või oli
viga minus, et õlut ei kingitud?
Liikusime oma bussi suunas ja
tegin bussis ühe hea korrektse kohvi (il caffe` corretto on tilgakese
likööriga). Jõime seda puude vilus pargipingil. Paar korda jalutas meist mööda
üks vana signora üleni mustas maani kleidis. Mõtlesin et töötab vist
vabatahtlikuna kirikus, peseb seal põrandat ja paneb värskeid lilli. Aga võta
näpust. Mustas kleidis on ju ometigi kõik Sardiinia naised, kes on jäänud leseks,
olgu mees surnud kasvõi 40 aastat tagasi.
Naine tuli ja istus meie kõrvale, niheles. Kui me olime kohvijoomise
lõpetanud, siis ütles, et aga nüüd palun tulge mulle külla, ma teen veel
korrektsema kohvi. Elan siinsamas pargiserval. Läksimegi prouaga kaasa. Signora
Fiorese kodu oli puhas, ilma ühegi liigse esemeta. Tavaliselt on itaalia kodud
täis sadu pisikesi nipsasjakesi. Ise ta väitis, et on 83-aastane, aga arvan, et
oli vast 93, sest ta jäi oma jutuga vahele, kui selgus et lapsed on
70-ndates aastates. Mulle andis
külmkapist kohe jäätise ja mehele õlle. No ongi õige, tuleb tõesti välja, et ta on nii sümpaatne ning et selles linnas
saab alati tasuta õlle. Kahju, et mujal linnades seda ei taibata. Seejärel tõi
signora välja omavalmistatud grappa, neil olevat istandused ja teevad kõik ise.
Oma tervise on ta ära tapnud raske müüritööga, on valanud 5 vundamenti….no
täpselt nagu minagi. Leidsime silmapilk ühise keele. Signora jõudis meile kõik
ära rääkida ja ma avaldasin soovi minna ta abikaasa hauale. Surnuaed oli kohe üle tänava. Naine rääkis, et üks
perekond, naine, mees ja laps pühivad ja nühivad iga päev seda surnuaeda nii, et kõik läigib. Tõesti polnud kuskil
leheprahti ega närtsinud lilli. Peale surnuaia külastust naine paluma, et tulgu
me ikka jälle tema poole tagasi, ta tahab meile veel grappat pakkuda. Aga
liiklusohutuse seisukohast lähtudes vabandasime ja tänasime ning südamlike
itaaliale kombekohaste suudluste saatel lahkusime järgmisse sihtkohta, st. Orosei linna.
Parkisime auto jälle ühe kauni pargi serva, sest väga tähtis on lõõskava
päikese eest natuke varjulisem koht otsida. Jalutasime linna keskuse suunas kui
üks naine oma aiaväraval hakkas mulle käigupealt jutustama oma muret, et näed,
ta peab iga päev aiaväravat pesema, kuna kassid- koerad pissivad ja jube hais
lehvib ringi. Ma soovitasin panna suured plastmassist veepudelid postide
kõrvale, sest nii tehakse enamuses linnades. Proua jutustas seejärel terve oma
eluloo, et elab tegelikult Roomas ja
Sardiinias on ainult suvilad ning muu varandus, mis kõik isalt päritud ja
küsis, et mis mina arvan, kuidas ta
võiks need kõik maad ja majad panna raha tegema. Soovitasime tal mereäärsele
maalapile osta esialgu üks haagissuvila ja oleks mure murtud. Igatahes proua
kutsus meid kohe oma õhtusele aiapeole ja juttu jätkus veel pooleks tunniks,
sest ta soovitas meil minna nende linna nn. Pisa torni vaatama, mis ühel
väljakul on natuke kaldu. Viimaks saime oma linnaekskursiooni tehtud ja olime
lõpuks nii väsinud, et ei jaksanud aiapeole minna. Tuline kahju muidugi.
Magasime sealsamas pargiservas oma bussi erinevates
voodites. Õues valitses kolmekümnekraadine kuumus ja me pidime hoidma
üksteisest võimalikult kaugele, et mitte ära sulada.
Hommikul jätkasime teekonda Siniscola suunas. See linnake
oma 12 000 elanikuga asub samuti sisemaal, mitte mere ääres. Iga teine
maja on seal müügiks või lihtsalt lagunenud ja mahajäetud. Tundus, et see pole linn vaid surnuaed.
Hüppasime sadulasse ning sõit läks mereranda La Caletta linna. Meid tervitasid
hiigelsuured tasuta valged liivarannad, kristallselge ja puhas merevesi. Jäime
La Calettasse paigale ja tutvusime parimate juustuärisidega, tublimate kalapoodidega, vaimustavate kohaliku toodangu
laatadega. Ostsime kuulsat Sardiinia
leiba, mida kutsutakse CARASAU. See on
täiesti läbipaistev, imeõhuke krõbe ning maitsev leib. Tundus nagu oleks
hiiglaslikud kartulikrõpsud üksteise peale pakki laotud. Leib sündis tänu sellele , et lambakarjustel
oli vaja leiba, mis terve karjatamisperioodi jooksul halvaks ei läheks ja see
leib säilib just 6 kuud kuna ei sisalda niiskust. Karjused võtsid need carasau
leivad ja lambajuustu, grappa ning veini
kaasa ning iga toiduaine läks terve karjatamisperioodi vältel laagerdudes aina
paremaks. Tegime veel ühe väljasõidu
Posada linnakesse, mis muidugi on kahtlemata kõige ilusam linn saarel. Kindlus,
vaade jõele ja merele, poolemeetrise laiusega tänavad, bugenvillead õitsemas
välja igast pisemast praost. Ostsime kindluse piletid ja ronisime kogu raha
eest kõige kõrgema torni tippu. Käisime veel õhtul natuke jalutamas Capo
Cominos, sõime magusaid viinamarju, mis rippusid aedadest välja tänavale. Nii armsad tänavanimed olid seal! Panime bussi näiteks Alpikanni tänavale,
edasi liikusime mööda Begoonia tänavat otse Tulpide teele ja olimegi plaksti
Palmide väljakul….kus ei kasvanud mitte ainsamatki palmi! No kus on siin
loogika? Ei olegi loogikat, aga lihtsalt ilus nimi!
Eelviimasel päeval
enne kojusõitu õnnestus kohalikust reisibüroost välja võluda
Olbia-Civitavecchia laevapilet 175.- eurot (viis ja pool tundi laevasõitu). Ise
leidsime internetist vaid 330.- ja 400.- euroseid hindu.
Nüüd veel natuke Sardiiniast. Viimane ning mitte põrmugi
tähtsusetu linnake oli Torpe`! Seal tankisime oma bussi 90-liitrise veepaagi
ilusti täis mägiallika vett. Oodates vee voolamist tuli minu juurde üks naine,
kes elavat tegelikult hoopis Roomas ja rääkis 10-ne minuti jooksul ära oma
loo: et tema üks laps on abielus
tuneeslasega ja teine jaapanlannaga... Head suhtlejad on need sardiinia naised!
Seejärel liikusime Torpe` surnuaiale, sest olen surnuaedade fanaatik. Peatusin kohe surnuaeda sisenedes keskmise
peatee ääres ühe hauaplaadi ees, kust vaatas vastu noor imekauni naeratusega
noormehe foto (1961-2005) Igal hauaplaadil on fotod. Tegin peast arvutamist ja
sain tulemuseks, et noor mees on surnud 44-aastaselt. Nuputasin, et kas oli
mootorratta õnnetus, või tapeti maffia poolt, või oli mingi muu liiklusõnnetus? Liikusin veel edasi umbes 10 sammu kui
surnuaeda sisenes üks naine. Peale meie surnuaial kedagi polnud. Tervitasime ja
tema kohe küsima, et kas ka minul on siia maetud keegi. Ma seletasin, et olen
eestlane ja meil on surnuaiad nagu
metsakalmistud ning et ma olen
lihtsalt surnuaedade huviline. Naine võttis mul kaenla alt kinni ja viis mind
oma poja hauale. No ja mis te arvate, mis haud see oli??? See oli just tolle 44-aastaselt surnud noore
ilusa mehe hauaplaat! Küsisin, et miks poeg nii noorelt suri? Naine ütles, et poeg
abiellus 25-selt, 30-selt haigestus sclerosis multiplexi, naine jättis tema
poja seejärel kohe maha ja haigus võttis halva pöörde. Poeg oli haige 14
aastat, lõpuks oli halvatud ja pime. Ema oli temaga koos ka viimased aastad
haiglas. Lapsi neil ei olnud. Sõbrad käisid pidevalt külastamas ja aitamas. Aga üks sõber ….ja ta viis mind
sõbra hauale, sõitis kuristikku ning hukkus samas vanuses. Noored olid metssea
jahil ja sõbral hakkas halb. Sõitis koju rohtude järele, ning pöördus tagasi
jahiseltskonna juurde, et koos tähistada õnnestunud jahti. Aga kohale ta ei
jõudnudki. Auto rullus kuristikust alla. Nüüd see naine, keda kohtasin
surnuaial, hoolitseb kodus oma haige
mehe eest kellel insuldi tagajärjel on liikumine raskendatud. Naine vabandas
veel minu ees, et pole kaua surnuaial käinud, sest mitu kuud on olnud
põrgupalavus ja täna ta olevat näinud
taevas ühte pilvekribalat, ning lootis et äkki on veidi jahedam.
Lõpetuseks naine tänas mind, et ta ära kuulasin ja itaalia kombel musitades
läksime lahku. Vaat, sellised lood! Järgmisel aastal on kavas minna
Sardiiniasse tagasi, sest jõudsin tutvuda ainult pisikese osaga saarest, mis on
tervikuna umbes pool Eesti territooriumi
suurusest.
Anneli Treumuth
Tellimine:
Postitused (Atom)