reede, 24. veebruar 2017

Funktsionaalne kirjaoskamatus

Funktsionaalne kirjaoskamatus Itaalia näite varal.
Tegelikult on Itaalias kurvad lood isegi marginaalse kirjaoskusega, selle tavalise lugemise ja kirjutamise oskusega, aga järjest enam on hakatud rääkima nn. funktsionaalsest kirjaoskamatusest. See tähendab, et inimene on küll võimeline lugema ja kirjutama, kuid ta ei saa täielikult aru näiteks ajaleheartiklitest, ei ole võimeline mõistma oma elu-või autokindlustuspoliisi termineid, ei suuda analüüsida poliitilist olukorda ei oma riigis ega ammugi mitte kogu maailmas. Ta võib olla inimene, kes ei käi tööl, ei osale valimistel, ei oska kasutada arvutit või kui kasutab digivahendit, siis vaid arvutimängudeks ja suhtlusportaalides surfamiseks. Kuid ta on siiski võimeline elementaarseks analüüsiks hindade langemise, tõusmise või muudes isiklikes kasudes ja kahjudes orienteerumiseks.  Itaalias on Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD), 2008.a. andmetel, FUNKTSIONAALSE KIRJAOSKAMATUSE tase , vanuses 16-65 aastat, koguni 47 %, mis olevat kõrgeim kogu maailmas. Järgnevad Mehhiko 43,2 %, USA 20 %, Ungari 17,0 %, Šveits 15,9%, Kanada 14,6%, Austraalia 13,9 %, Uus-Meremaa 13,4%. Põhjusteks on elanikkonna vananemine, noorte tööpuudus, koolikorralduse pikaaegne stagnatsioon, bürokraatia keerukus, arvutialase kirjaoskamatuse kõrge tase. 2009.a. kasutas internetti vaid 55% elanikkonnast. Funktsionaalne kirjaoskamatus on korrelatsioonis ka  kuritegevusega, sest inimene, kes ei saa aru, mida ta ühiskonnas tegema peab, milliseid makse maksma või reegleid jälgima, hakkab lihtsalt kõike ignoreerima. Seaduste ülikeerukus, tuludeklaratsioonide, kindlustuspoliiside, dokumentide ja blankettide mittemõistetavus, kõik need tegurid soodustavad veelgi funktsionaalset kirjaoskamatust. Vanem põlvkond kardab arvutimaailma, eriti just seetõttu, et algul oli kogu tarkvara inglise keeles ja seda valdav enamus elanikkonnast, vähemalt Itaalias, ei oska vajalikul määral. Kardetakse ka privaatsuse riivamist.  Ma ei räägi mitte ainult lihtsatest töömeestest või vanemapoolsetest talupoegadest. Jutt käib ka arstidest, õpetajatest ja teistest ülikoolidiplomiga inimestest. 
Funktsionaalne kirjaoskamatus avaldab negatiivset mõju nii üksikisikule endale kui kogu riigi majandusele. Sellega kaasnevad riskid inimese tervisele ja ühiskonnast eraldumisele, töötuks jäämisele ja liiga madala palga eest töötamisele. Riigi majandust mõjutab see madala tööviljakuse, töö- ja muude õnnetuste ning intsidentide  kaudu, mis on enamasti tingitud võhiklikkusest.
Kui juba oma riigi elanikkond vaevleb selle käes, et ei suuda sammu pidada tänapäevaste igapäevaelu kiirete arengutega, mis juhtub siis kui riiki siseneb sadu tuhandeid inimesi, kes ei saa aru ei keelest, kultuurist ega seadustest. Reformid, näiteks koolireform, pensionireform, tervishoiureform, kõik  konstitutsioonimuudatused jne., takerduvad Itaalias ka seetõttu, et inimestel on hirm muudatuste ees.    
Pisa,

Itaalia. 28.veebruar 2016                                 Anneli Treumuth                     

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar