laupäev, 21. juuni 2014

Kelmused Itaalia toiduäris

Kelmused Itaalia toiduäris.
Seda, et Itaalias on kehv söök, ei usuks keegi, sest legend Itaalia köögist kui parimast maailmas, on liialt juurdunud.  Kuid ettevaatust!
Kuulsaks on saamas ütlus: "Itaalias pole miski nii, nagu näib". Kuritegevust, mida pannakse toime toiduainete kallal, võib nimetada laiaulatuslikuks kelmuseks. Nüüd, mil lihtrahval kulub raha peamiselt söögi ostmiseks, on saabunud tõeline kuldaeg toidukraami võltsimiseks.  Ärihaid on avastanud, et  tarbija eelistab kaupa, millel on märge "made in Italy" ja  mis oleks veel lihtsam, kui selle sildi kleepimine võimalikult paljudele toitudele. Ma ei väida, et Saksamaa sealiha, Poola piim, Hispaania oliivid ja Rumeenia munad oleksid halvad, kuid millise galopi  ja muundumise on see kraam enne tarbijani jõudmist teinud? Politsei on viimasel ajal avastanud, et kuulus „värskest pühvli piimast valmistatud mozzarella“, on toodetud piirkonnas, kus pühvleid ei kasvatata ja tooraineks on hoopis Poolast ning Rumeeniast saabunud külmutatud piim. Munad, mida müüakse kui Rooma piirkonnas toodetud ja värskelt munarestidesse munetud kraami pähe, on tegelikult teinud pika reisi Rumeeniast (märge RO) ja pitsatil on pakendamise kuupäev. Saksamaa sealihatööstuste kintsud saabuvad Itaaliasse ning hakkavad justkui võluväel kandma kuulsa Parma singi templit. Varasemad kontrollimised on avastanud, et maailmakuulsat  Chianti D.O.C.G.veini on toodetud ja müüdud kolm korda rohkem, kui seda iialgi võimaldaks antud piirkonna viinamarjasaak. Hiljuti avastas toiduainete inspektsioon, et unarusse pole jäetud ka vana kommet sulatada üles külmutatud kala, tõmmata see korraks mereveest läbi ja müüa värske kala pähe. Kui kõike ära ei osteta, külmutatakse kala uuesti ja üha uuesti, kuni lõpuks kalas tekivad  mürgised ained.
 Kõige hullem lugu tuli aga ilmsiks oliiviõli äris. Kontrollimisel selgus, et Livorno sadamasse saabub kümnete tuhandete tonnide viisi Hispaania madalakvaliteedilist oliiviõli, mida Itaalia tööstus kohe kindlasti sellistes hiigelkogustes ei vaja. Tegemist on nn. „olio lampante“ ehk lambiõliga, mis on oliividest umbes 20% kvaliteetse õli kättesaamise järel kõige viimane jääkprodukt ning enne täiendavat töötlemist toiduks kõlbmatu. Selle äri ohvriks langesin  isiklikult ning tarvitasin vapralt kannatades ära tervelt viis liitrit lambiõli. Asi tuli ilmsiks kahel põhjusel. Esiteks oli õli maitse tuntavalt mõru ja lõhn imelik. Teiseks kandis riigitelevisioon üle saate, kus nimetati Salvadori firma toodangut, lambiõli müüjaks õige ekstra vergine õli pähe ja selle märkega õlipudelile olin just põhja peale teinud. Täiendaval uurimisel selgus, et Itaalia seadus lubab müüa lambiõli toiduainena kui selle happelisust on vähendatud kahelt protsendilt ühe protsendini, kuid mõistagi ei luba seadus pudelile kleepida silti ekstra vergine oliiviõli, 100% Itaalia toodang. Et happelisust vähendada, töödeldakse lambiõli sooda ja kuuma pesuga, värvi normaliseerimiseks kasutatakse samasuguseid lahusteid, mis on bensiini koostises, seejärel õli filtreeritakse, vajadusel lisatakse klorofüllivärvi. Haisu eemaldamiseks teostatakse destillatsioon 220 kraadi juures. Kõige lõpuks toimub de-marganiseerimine, ehk tahke osa eraldamine temperatuuril alla null kraadi. Kardan, et ka margariin müüakse maha. Õli hinnaks kujuneb veidi alla 3 euro liitri eest, mis tähendab, et kui arvestada maha oliivide korjamise, transportimise, töötlemise kulud ja kaubanduse juurdehindlused, siis õli ise on praktiliselt tasuta. Samasuguseid trikke kasutatakse ka teiste õlide solkimisel, lisades näiteks madalakvaliteedilisele õlile 5% kvaliteetset õli.
On tavaks saanud öelda: „sa oled see, mida sööd!“ Nüüd, mil olen õlilamp, võin valgustada ka teisi, et Itaalia imelised toiduained oleks võib-olla kindlam osta ökopoest, kuigi hind on palju kõrgem, aga kvaliteet on loodetavasti parem ja kontrollitud. Veelgi õigem tegu oleks eelistada Eestimaist!
Anneli Treumuth
Pisa, Itaalia
26.märts 2014
Artikkel on avaldatud Eesti Ekspressis 4.juuni 2014